Üvey EvlatTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 01:02

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Üvey Evlat

Ülkemizin sektörel baz da ve sanayi gelişme sürecinde, Türk  Mermer makineleri imalat sektörü Mermer imalat sanayi içerisindeki önemi giderek artmaktadır.

Üvey Evlat

Türk  Mermer makineleri imalat sektörü, yarattığı katma değer, teknoloji üretimini zorunlu kılması, geniş bir yan sanayi ağı oluşturması, yatırım maliyetlerini düşürmesi, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşturması, Türk  Mermer sektörünün  dışa bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltmasının yanı sıra pek çok sektöre girdi sağlaması ile tetikleyici güce sahip lokomotif bir sektördür.

Ülkemizin sektörel baz da ve sanayi gelişme sürecinde, Türk  Mermer makineleri imalat sektörü Mermer imalat sanayi içerisindeki önemi giderek artmaktadır.

Gelişmiş ülkelerin ihracatları incelendiğinde makine ve aksamları sektörünün ihracat payının yüzde 20’lerde olduğu görülmektedir.

Türkiye’de Mermer  Makinaları imalat sanayi sektörünün temelleri, özel sektörün sermaye birikimi ile atılmıştır ve Mermer  Makinaları üretecek tesisler  kurulmuştur.

Türk Mermer  Makinaları imalat sanayi, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’nin sanayileşmesinin de itici gücüdür ve gelecekte de Türk Mermer  sektörünün gelişiminin temel taşı olacağı aşikârdır.

Türkiye’deki belli kriterlere sahip makinaları kayıt altına alacak ve ruhsatlandıracak bir makine tescil sistemi oluşturulması gerekmektedir.

Yatırım malı niteliğindeki Mermer  Makinaları imalat sanayi sektör ürünlerine uygulanan yüzde 18 KDV’nin haksız rekabete yol açtığı için KOBİ niteliğindeki işletmelerin önemli bir bölümünün  Türk Mermer makine alımlarını, teşvik belgesi ve leasing kullanmakla birlikte, KDV oranlarının Mermer  Makinaları imalat sanayi sektörün tüm alt mal gruplarında yüzde 8’e indirilmesini önermekteyim.

Uzak pazarlarda, Amerika ve Uzakdoğu gibi, KOBİ ölçeğinde imalatçıların tek başlarına kendilerine pazar aramaları veya pazardan pay almalarının çok zor olmasına rağmen   Türk Mermer makine imalatçısı KOBİ’ler arasında, çok görülmeyen işbirliği çalışmaları yapmaları zorunludur

Mermer  Makinaları imalat sanayi  sektörü dünyada  kültürel farklılığı çok fazla olan pazarlarda sadece firmaların çalışmaları yeterli olmayacak. Nasıl Türk Mermer  sektörününe birlik  destekleri  ticari ataşeliklerin profesyonel desteği  ile veriliyorsa bir bütün dahilinde  Türk Mermer Makinaları imalat sanayi sektörüde desteklenmeli ve birlikde hareket edilmeli.

Bu destek firmaların  tek başına yapacağı girişimlerin ve kaynaklarının boşa gitmemesi için kesinlikle gerekli. Tüm bunlar orta ve uzun vadede getirisi olacak çalışmalardır.

Türk Doğaltaş Üretici KOBİ’leri kredi çekerken Türk Mermer  Makinalarını  taşınırını teminat olarak   gösterebilmelidir. Bu kapsamda yeni bir sicil  ve ruhsat sistemi oluşturulmalı.

Düş kırıklığı: Umulan ya da beklenilen bir şeyin gerçekleşmemesi sonucu oluşan durum, hayal kırıklıklarımız …. Hep üvey evlat ; Türk Mermer  Makine imalatçıları,,,,,,,,,

Mermer makına imalatçıları için bu yıl Fuar İzmir’de bazı düzenlemeler de yapıldı. Sektörden gelen yer tahsis taleplerini karşılamak için Fuar İzmir’in açık alanlarında yeni sergileme alanları oluşturuldu, firmaların yerleşim planları ziyaretçilerin daha rahat dolaşacağı şekilde düzenlendi. Açık alanda yer alan mermer işleme makinelerinin olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için alanın üzeri kapatılırken Fuar İzmir’in fuar meydanı da yeni kapalı alan tahsisi yapılmadı.Ama gel gör ki eski tas eski hamam.Yine üvey evlat ; Türk Mermer  Makine imalatçıları,,,,,,,,,

Her daim kayrılan bir mermer  ve doğaltaş sektör  üyeleri mevcutsa ve bir de kardeşiniz olan Türk Mermer  Makinaları imalatçıları da var.  Mermer firmaları göze batmazken Türk Mermer  Makine imalatçıları   gözünüzün üzerinde kaşınızın olması dahi yetiyor.Kapalı alanlar hayaldi hayal olarak kalacak.,

Devlete ve Mermer imalat sektörüne  katmadeğer, millete hizmet üreten, sabahtan akşama kadar çalışıp geceleri yorgun düşmüş bünyesini bir nebze olsun dinlendirip ertesi gün tekrar çalışmak zorunda olan  Türk Mermer  Makine imalatçıları   üvey kardeş muamelesi görüyor.

Unutulmamalı ki, ülkemizin  ve mermer sektörümüzün en büyük gücü, her türlü olumsuzluğa karşın, halâ  ayakta kalmak için uğraşan   Mermer  Makinaları imalat sanayi  üretim potansiyelimizdir.

Her koşulda üretmeye devam etmek, üretimi ve üretenleri desteklemek temel amacımız olmalıdır.

Sektörü yönetenlerin, birliklerin, birlik başkanlarının, özellikle bu dönemde dışlayıcı değil, sektörünün tüm bileşenlerini sürece katarak, bilimsel önlemlerle bu krizi yönetmeleri gerekmektedir.

Hep birlikte, sağlıklı ve daha güzel günlere…”

Yusuf Kanat’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll