Üretiyoruz ama gönderemiyoruzTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 00:25

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Üretiyoruz ama gönderemiyoruz

Pandemi döneminde ülke ekonomisini ve bulundukları bölgesel şehir ekonomilerini ayakta tutmak için kendini üretime adayan mermerciler lojistik problemler nedeniyle Blok,plaka ve ebatlı kasalı doğal taş ve mermerlerini ihraç edemiyor.

Üretiyoruz ama gönderemiyoruz

Mermer İhracatındaki yavaşlamaların  esas kaynağı  boş konteyner sıkıntısı –saniyelik değişen fahiş navlun fiyatları  ve ülkemize uygulanan gizli ambargolardır.

Mermer  ve doğal taş ihracatımızdaki gizli ambargolar ve konteyner bulunamaması sıkıntısı yüzünden birçok mermer üreticisi ve ihracatçısı firmalarımız kapasiteleri düşürmüş hatta  birçok işletme üretim bölümlerini kapatmıştır.

Türkiye ekonomisini sıkıntıya sokan ve Mermer ihracatımıza sekte vuran “konteyner krizi” Çin’in dünya dengelerini olumsuz etkilemesinden  de kaynaklanıyor. Çin ile Avrupa ve Amerika arasındaki konteyner taşıma ücretlerinin bir yıl içinde 4 kat artması herkesi sıkıntıya sokmuş.

Başka ülkelere ihracat yapmak isteyen mermer üreticileri,  navlun maliyetlerinde döviz bazında yüzde 400’lere varan oranda artışlar nedeniyle zor durumdadırlar. Firmalarımız yükleyecekleri ürünler için boş konteyner bulamıyor. Bırakın  boş konteyner bulunmamasını ! en önemlisi ise rezervasyon dahi yapılamıyor ,  kayıt  sıkıntısı yaşanıyor. Mermerciler tarafından hazır edilen ürünler gemilere yüklenemiyor.

Alınan siparişler stoklarda bekletilmekte ,aynı zamanda stok maliyetleri artmakta ve stok üretmek yerine  üretimi yavaşlatmak veya bırakmak daha doğru bir yaklaşım haline gelmektedir.

Mermer depoları-stok sahaları doldu, taştı…… Müşteriler  başka pazarlara yönlendi ve mermerciler müşteri kaybını  yaşıyor.

     “ Üretiyoruz ama gönderemiyoruz!”

Konteyner olmaması , pahalı  navlun fiyatları  ve ülkemize uygulanan Gizli Ambargo sorunları ile karşı karşıya kalan Mermer üretici ve ihracatçı firmalarımız devletimizden ve bizleri temsil eden birliklerimizden kamu kurum ve kuruluşlarımızdan çareler beklemektedir.

İvedilikle yapılması gerekenler ;

  • Devlet destekli yeni konteyner hatlarının açılması
  • Boş konteynerlerin geri getirilmesi ve Boş konteyner  taşımacılığına devlet desteği verilmesi
  • Boş konteyner sahalarının  ve  depolarının açılması  yapılandırılması
  • Yeni bölgesel gümrüklü sahalarının  ve depoların açılması

Üretiyoruz ama gönderemiyoruz ve bu durum  mermer  üreticilerinin  ve ihracatçısının  boyunu  aşıyor. Böyle devam eder ise sektör olarak ihracatımızı, üretimimizi ,istihdamımızı ve özellikle  yatırımlarımızı etkileyecek. Bu krizler  hat safhada ve geçen  her gün daha da artıyor ve   şiddetleniyor.

Sağlıkla kalın..

Yusuf Kanat’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll