Biliyor musunuz?Turkuaz Gazetesi

5 Temmuz 2022 - 17:57

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Biliyor musunuz?

Bütün hayatımız sağlık, tarım ve sanayii her türlü malzemelerin üretiminde maden olmazsa olmazımızdır.

Biliyor musunuz?

Öncelikle yollar, eşimiz, dostumuz, şehirlerimiz ve ülkelerimiz hep yollarla birbirine kavuşuyor. Yolların en önemli malzemesi AGREGA (Mucur) biliyor musunuz?

Ülkemizin yıllık Agrega (mucur) ihtiyacı yol ve inşaat yapmak için tam 450.000 000 (dörtyüz elli milyon) tondur. Bu Agregaların çıkartılması için Devletimiz Karayolları için 2.000, DSİ için 1.000, Belediye ve şahıslar için 1.000 olmak üzere 4000 Maden Ruhsatı vermiştir. Genel olarak yol kenarlarında gördüğümüz bu ocaklar bizlere yol ve inşaat malzemesi hazırlamaktadır.

Ülkemizde dünyada üretilen 90 Maden türünden 80 türü bulunmaktadır. 150 çeşit Mermer ve Doğal taş vardır.

Maalesef son 5 yılda ülkemiz 26 milyar dolar Maden ithalatı, buna karşılık 4.2 milyar dolar Maden ihracatı gerçekleştirilmiştir, ihracatımızın yarısı da Mermer doğal taştır.

Gelişmiş ülkelerimize baktığımızda, dikkatimizden kaçmaması gereken en önemli unsur hep maden kaynakları ile kalkınmıştır.

Maden sektörü ülke ekonomisine 40 milyar dolar katma değer, 190.000 işçi çalıştırarak istihdam yaratmaktadır.

Sektör her zaman önce insan sonra çevre daha sonra Maden zihniyetiyle çalışmaktadır.

Ülkemizdeki bütün ormanların binde 2.8 ini kullandığı halde Orman Bakanlığı bütçesine en büyük katkıyı sektör sağlamaktadır. Genelde bulunduğu yerlerde yangınlar için yollar açmakta ve en önde yangın yerlerine Madenciler ulaşmaktadır.

Maden sektörü için öncelik çevre bilincidir. Çevreye duyarlı madenciler tarım alanlarında yapılan sulama kadar su harcamaz. Tarım alanlarında yapılan ilaçlandırma kadar çevreye zarar vermez. Günümüzde üretim bitince eski haline döndürmeden ocağı terk etmez.

Ülkemiz için en önemli sektör Maden sektörü olarak her şeyimizin, bütün hayatımızın maden olduğunu idrak etmemiz, Milli Enerji, Milli Maden Politikasıyla çalışmamız Madenlerimizle yaşamamız gerekir.

İBRAHİM ALİMOĞLU

İbrahim Alimoğlu’nun diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll