Türk doğal taşı tasarımla değerlenecekTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 01:37

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Murat Demircan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Başkanı

Murat Demircan

Türk doğal taşı tasarımla değerlenecek

Türk doğal taşı tasarımla değerlenecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türk Doğal Taşının tasarımla katma değerini arttıracak ve dünya doğal taş ihracatından hak ettiği payı almasını sağlayacak çok önemli bir projeye imza attı.

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ilk kez düzenledi. Yarışmada sonuçlar, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde online düzenlenen bir ödül töreniyle açıklandı.
Ödül töreninde, profesyonel ve öğrenci kategorilerinde, yurtdışı eğitim bursu dahil olmak üzere toplamda 10 projeye 10’ar bin TL tutarında para ödülü verildi. 10 bin TL para ödülünü kazanan iki projeden biri; 1 yıllık ürün ve iş geliştirme mentörlüğü kazanırken, bir diğeri ise; tasarladığı ürünün ticarileşmesine olanak sağlayacak üretim ve satış kategorisi ödülünün de sahibi oldu.

 

Ödül törenine Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya katılarak, doğal taş sektörü ve tasarım ile ilgili ilişkin çok önemli mesajlar verdi.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği adına EMİB Yönetim Kurulu Üyeleri Melike Alpay Özmen ve Reyhan Sezgin, AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın jürisinde yer alırken, jürinin diğer üyeleri; Platform İzmim Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Gülçin Çalandağ, İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Yüksek Mimar Hüseyin Egeli, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Demet Binan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Can Özcan, Tasarımcı Emre Yusufi, İç Mimar Hakan Kütahya, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Sertaç Ersayın, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Gülay Hasdoğan, Endüstriyel Tasarımcı Buket Hoşcan Bazman, İç Mimar Erman Bazman pandemiye rağmen güzel bir iş ortaya çıkardılar.

 

Bu iki başarılı kadın ihracatçı, AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın Jüri Üyesi Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Can Özcan’ın ifadesiyle, “Hamur yerine taş yoğuran, ekmeğini taştan çıkaran kadınlar” olarak, jüride bulunan diğer mimar, endüstriyel tasarımcı kadınlarla birlikte kadın estetiğini ve zerafetini de yarışmaya katmışlar.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye’nin Dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olduğunu, dünya ihracatından bu oranda pay alamadığımızın altını çiziyor ve AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın amacını ülkemizin doğal taşlarının ihracat potansiyelini artırmak ve Türk doğal taşının prestijli projelerdeki kullanımını arttırmak şeklinde özetliyor.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, tasarımın Türk doğal taşlarının katma değer çabasına çarpan etkisi yapacağının altını çizerken, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında ihracatçıların önemli bir rol oynadığını dile getirdi. Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye’nin ihracatta rekabetçiliğini arttırmak için EİB Moda Tasarım Yarışması, Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması, Mobilya, Doğal taş ve tekstil ürünlerinin birlikte harmanlandığı Ezberbozan Tasarım Yarışması ve AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışmasıyla birlikte dört tasarım yarışması düzenlediklerini anlattı.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Melike Alpay Özmen ise; mermerden sanat eseri üretmeye, tasarım objeler üretmeye hiç de yabancı olmadığımızı, bu konuda en eski medeniyetlerden olduğumuzu dillendirdi. Özmen, sektörün bu yönünü öne çıkarmak için mermer sektörünün “oscar töreni” tadında bir etkinliği yıllara meydan okuyan hem tarihi hem de estetik dünya harikası Efes Antik Kenti’nde “Doğaltaş Ödül Gecesi Efes 2021”i organize etmeyi planladıklarını duyurdu.

Amorf Yarışma Komitesi Üyesi Reyhan Sezgin ise; Türk doğal taşının dünya piyasalarında hak ettiği öneme kavuşmasını sağlamak ve katma değerli üretimleri teşvik etmek amacında olduklarını, Mimarlarımızı, tasarımcılarımızı Türk taşıyla yapılabilecek en prestijli tasarımları yapmaya, bunu dünyaya tanıtmaya teşvik etmek istediklerini dile getirdi.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Can Özcan, AMORF tasarım yarışmasına 400’e yakın başvurunun olmasını Türkiye’nin artık kendi tasarımcılarını yetiştirdiği şeklinde yorumladı.

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın kazananları Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde LEVO Projesi ile ALİ CAN EROL ve HAKAN YÖRÜK, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde NAAN Projesi ile AYŞENUR AYDEMİR, SELEN ÇAKIR ve ZEHRA ALAN, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LAVA Projesi ile TOBB Üniversitesi’nden BURÇİN ECE ERTÜRK ve BİLGESU YILDIZ, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde DRIPPER Projesi ile CEMRE AYMELEK, GÖZDE KARAKOYUNLU ve GAMZE SEVİMLİ, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LUCID Projesi ile ODTÜ’den ELİF DİLARA BORA ve OZAN AKSUN, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde INLEAF Projesi ile Marmara Üniversitesi’nden MEHMET ALİ SEVEN, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde İSTASYON Projesi ile Sakarya Üniversitesi’nden NİLAY KOÇAK ve SÜLEYMAN PAMUK, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde SHOME Projesi ile ÖMER YEŞİLDAL, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde HARMONY Projesi ile SEMİHA KAN, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde PURE Projesi ile Gazi Üniversitesi’nden ÜMMÜ BEYZA TOP 10.000-TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

 

1 yıllık ürün ve iş geliştirme mentörlüğü kategorisinde TOBB Üniversitesinden LAVA Projesi ile BURÇİN ECE ERTÜRK ve BİLGESU YILDIZ, Tasarladığı ürünün ticarileşmesine olanak sağlayacak üretim ve satış kategorisi kazananları DRIPPER Projesi ile CEMRE AYMELEK-GÖZDE KARAKOYUNLU-GAMZE SEVİMLİ ve INLEAF Projesi ile MEHMET ALİ SEVEN ödüle layık görüldü.

 

Bugüne kadar Beyazsaray’dan, Kabe’ye, dünyanın en prestijli binalarından, Hollywood yıldızlarının malikanelerini süsleyen Türk doğal taşlarının AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması ve benzer katma değer arttırıcı projelerle katma değerini arttırma çabasına ulaşmasını ve doğal taş ihracatında üretimimizle orantılı bir paya gelmesini diliyorum.

Murat Demircan’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll