Seyir Eden Misin, Seyreden Mi !!Turkuaz Gazetesi

5 Temmuz 2022 - 18:58

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Seyir Eden Misin, Seyreden Mi !!

Hayatımızı en iyi özetleyen cümle: ‘’ Her nasip vaktine esirmiş.’
İnsanın kendini  yaşam için bir gemi olduğunu düşünür  isek  onu doğru sürdüğümüzü anladığımızda yolun bittiği yerde olmaktayız.
Geçip giden bir ömür misali,

Seyir Eden Misin, Seyreden Mi !!

Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko’nun üzerinde üç ay çalıştığı, Mermer sektöründeki değerli bir firmamızın katkılarıyla hazırlanan ve ilk olarak İzmir Mermer Fuarı’nda görücüye çıkan ‘Anamorfoz Atatürk’ eseri Verona’da düzenlenen Marmomacc Mermer Fuarı’nda da  sergilendi.

Birçoğu kendi dönemine ait toplam 539 parçadan oluşan eser, Atatürk’ün hayatını ve değerlerini simgeleyen objelerin birleşiminden oluşuyor. Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko imzalı ‘Anamorfoz Atatürk Projesi’  İtalya da sergilendi. Yapımı yaklaşık üç ay süren, 93 farklı temadan 539 parçanın toplamı olarak ortaya çıkan eser Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamını,derimlerini,inkılaplarını ve değerlerini simgeliyor.

Çekyalı Heykeltraş Prosk  eserlerinde bilime, sanata katkı sağlayan portreler yaptığından öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece siyasi bir figür olmadığına değerli mermer firmamızın sahibi tarafından kendisi  ikna edilir .Bu ikna çalışmasından sonra  Patrik Prosko, Atatürk’ün hayatını ve dünyaya bakış açısını incelemeye başlar ve  Nutuk’u okur.

Şişli’deki Atatürk Müzesi ziyaretinden de  çok etkilenen Çekyalı Heykeltraş Prosk  Atatürk’ün hayatındaki parçaları bulmak  ve  parçaları toplamak için İstanbul’un birçok noktasında antikacıları ve eskici dükkanlarını gezer. 93 farklı temadan toplamda 539 parçanın bir sanat eserine dönüşmesi tam üç ay alır,

Ve Paha Biçilmez Atatürk Projesi Görseli  Mermer fuarında  İtalyanların ve tüm ziyaretçilerin  ilgi odağı oldu .
Seyir Eden, Seyreden Misali ?.

Hayatımızı en iyi özetleyen cümle: ‘’ Her nasip vaktine esirmiş.’

İnsanın kendini  yaşam için bir gemi olduğunu düşünür  isek  onu doğru sürdüğümüzü anladığımızda yolun bittiği yerde olmaktayız.

Geçip giden bir ömür misali,

Genel anlamda bir iyilik hali hissediyorsan her şey yolundadır ve tüm benliğinle hayatın  akışı ile uyum içindesindir.

Tam tersi olarak da iyi hissetmeyip, bir huzursuzluk hali içine giriyorsa insan   orada bir dur deyip bu “an”ı hayatında iyileştirmen, geliştirmen gereken bir bakış açısı için fırsat olarak görmelisin.

O anda kendindeki hangi yanını kabullenmeyiş veya hangi yanlış etkileşim içinde olduğunu fark edip tekrarlamaması adına kendinde veya ilişki içinde olduğun insanlarda yeniden düzenlemelere girmen gerekiyor olabilir şeklinde düşünmeni sağlıyor.

Bilinç seviyesini yükseltip kurban psikolojisinden çıkamayan kimse zihninin yarattığı labirentten çıkamaz, benzer olaylar döngüsünde debelenip durur.

Bunun nedeni ise kendi yaşamımızın kontrolünü istemsizce, farkına dahi varmadan geçmiş deneyimlerin artıklarını taşıyıp hayatımıza getiren zihnimize bırakmamız. Bu ezberi bozmak için bilinç seviyemizi yükseltmemiz şart.

Bilinçsiz insan için bu dünyada bir kurban olan kendisi dışındaki her şey  iki gruba ayrılır: Kurban edenler ve çare olabilecekler.

Oysa bu dünyada ne seni kurban eden ne de çare olabilecek bir şey yoktur kendinden başka .

Neticede tüm yaşadıklarımızın sorumluluğunu alırsak direksiyonu tamamen ele geçirip yaşamımıza istediğimiz doğrultuda yön verebiliriz.

Bunu yapabilen herkes kısır döngü halinde yaşanan tatsız, sıradan, en önemlisi de mutlu olamadığı hayatına bir çizik atıp büyülü gibi görünen dönüşümü gerçekleştirebilir.

Çünkü kişi artık zihninin ördüğü çakma kimlikten kurtulup kendisinin en üst ihtimalini, en üst versiyonunu, gerçekliğini deneyimleyecektir.

Adım atma cesareti bulabilenlerin sonu aydınlık.

Biz hala olduğumuz yerden sayalım maalesef.

Hep birlikte, sağlıklı ve daha güzel günlere…

 

Yusuf Kanat’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll