Muğla’nın Ateşle 14 Günlük İmtihanıTurkuaz Gazetesi

11 Ağustos 2022 - 18:30

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Murat Demircan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Başkanı

Murat Demircan

Muğla’nın Ateşle 14 Günlük İmtihanı

Madenciler, Antalya, Muğla, Isparta, Burdur başta olmak üzere pek çok ilde orman yangınlarında etkin mücadele etti. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Muğlalı mermercilerin orman yangınlarının kontrol altına alınması sürecindeki çabalarına teşekkür ederken, geçmiş olsun dileklerini de paylaşmış oldu.

Muğla’nın Ateşle 14 Günlük İmtihanı

Türkiye bir aylık süreçte 53 ilimizde 300’den fazla noktada orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldı. Orman yangınlarının en çok etkilediği illerden birisi de Muğla oldu.

Muğla’nın 7 ilçesinde çıkan yangınlar 14 günde kontrol altına alındı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’ de pandemi sonrasında ilk fiziki ziyaretini Muğla’ya gerçekleştirdi.

Madenciler, Antalya, Muğla, Isparta, Burdur başta olmak üzere pek çok ilde orman yangınlarında etkin mücadele etti. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Muğlalı mermercilerin orman yangınlarının kontrol altına alınması sürecindeki çabalarına teşekkür ederken, geçmiş olsun dileklerini de paylaşmış oldu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Muğla’ya geçmiş olsun dileklerini sunarken, Ege İhracatçı Birlikleri olarak yanan alanların tekrar yeşermesi, yaraların sarılması için 6 milyon TL kaynak ayırdıklarını müjdelerden, EMİB Yönetim Kuruluyla birlikte orman yangınlarıyla mücadelede büyük özveriyle çalışan mermer firmalarını fabrikalarında ziyaret etti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Muğla Doğal Taş Sektörel Değerlendirme Toplantısı’na katılan Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’da orman yangınları başlamadan 2 gün önce almaya başladıkları tedbirleri tek tek anlattı. Muğla’ya Vali olarak atanınca brifing aldığı ilk teşkilatın sağlık teşkilatı, ikincisinin ise orman teşkilatı olduğu bilgisini veren Vali Tavlı, Muğla’nın yüzde 75’inin ormanlık alan olduğunu, Muğla için ormanların öneminin çok büyük olduğunu dillendirdi.

Muğla’daki orman yangınlarında madencilik sektörünün duyarlılığını hiçbir zaman unutmayacaklarını da ifade eden Vali Tavlı, madencilik sektörüne şükranlarını sundu.

Muğla sınırlarında ilk olarak Marmaris’te çıkan yangına 6 helikopter ve 2 uçakla müdahale edilirken, yangınlar Muğla’nın farklı noktalarına sıçrayınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 81 il ve tüm dünyanın olanakları Muğla’ya yağdırmış. 10 uçak, 50’den fazla helikopter, 12 bin 500 personel ve 5 binden fazla araçla yangına müdahale edilmiş.

Muğlalı mermercilerin Ege Maden İhracatçıları Birliği’ndeki temsilcisi Melike Alpay Özmen, Muğlalı mermerciler olarak tüm çalışanları, araç parkları, su havuzlarıyla orman yangınlarının söndürülmesi için çalıştıklarını anlatırken, Madencilik sektörüne Muğla’da bir hatıra ormanı oluşturulması çağrısında bulundu. Melike Alpay Özmen’in verdiği bilgilere göre 14 günlük yangın döneminde çoğu mermer firması üretimlerini durdurarak yangınların önlenmesine odaklanmış. Dronlarla yangının yönünü tayin ederek şeritler oluşturulmuş, yangın söndürme çalışmaları yapan tüm ekiplere yangından koruyucu maske, eldiven, ayakkabı, yangın söndürme tüpü, erzak gibi malzeme gönderimlerinde bulunulmuş, yangın bölgelerinde en büyük zararı gören hayvanlarımızın tedavisi için HAYTAP gibi derneklere malzeme gönderimi yapılmış, firma çalışanları günlük 20-22 saat yangının söndürülmesi için çalışmışlar.

Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, Muğla’daki orman yangınlarının kontrol altına alınması için Muğlalı mermercilerin 3 adet akaryakıt ikmal tankeri, 79 adet yükleyici kepçe, 23 adet ekskavatör, 63 su tankeri, 20 adet kamyon ve bine yakın personeli harekete geçirdiği bilgisini paylaştı.

Mustafa Ercan’ın üzerinde durduğu bir diğer husus ise,

Aydın, Denizli ve Afyon’dan da madenciler yardıma koşmuş.

Kendisi de mermerci olan Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, mermercilerin orman yangınlarındaki gayreti sonrasında toplum ile mermerciler arasında güçlü bir bağ kurulduğunu ifade ederken, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Muğla’nın tarihindeki en büyük doğal afeti yaşadığının altını çizdi.

Muğla ve orman yangınlarıyla karşı karşıya kalan tüm şehirlerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, yangınların kontrol altına alınması için gece gündüz çalışan kahramanları canı gönülden kutluyorum. Yangınlarda vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

Murat Demircan’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll