Mermer İhracatçılarının Konteyner Bulamama Sorunu BüyüyorTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:02

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Mermer İhracatçılarının Konteyner Bulamama Sorunu Büyüyor

Pandeminin başlaması ile dünyadaki konteyner transferinin azalması, üretimlerin yavaşlaması yaşanırken, linerlara(denizyolu taşımacılığı hat sahipleri) navlun fiyatlarının arttırılması için bir nevi fırsat yaratmıştır.

Mermer İhracatçılarının Konteyner Bulamama Sorunu Büyüyor

Eriyen stoklar ile birlikte dünyada her türlü ürüne talebin aşırı artmasına karşılık, denizyolu taşımacılığı aynı fiyatlarla organize olamamıştır.
Navlun fiyatlarının %500 lere varan oranlarda artması, hem üreticinin ve hem de nihai alıcının maliyetlerini ciddi oranda arttırmaktadır.
Örnek verecek olursak: pandemi öncesi İzmir -Katar navlun ücreti 800 Usd iken şu sıralar 3500 Usd ye kadar çıkmıştır.
Yine İzmir’den Çin limanlarına gönderilen konteynerlerin navlun ücretleri 2000 Usd iken şu anda 5000 Usd civarındadır.
ABD limanları için de aynı durum söz konusudur. Pandemi öncesi 1700 Usd lerde seyreden navlun ücretleri şu sıralar 6000 Usd lerdedir.
Ayrıca bu navlun ücretleri günden güne değişmektedir ve dolayısıyla bu artışı takip etmek de, malı göndermek de sorun haline gelmiştir.
Üretimi tamamlanan siparişlerin sevkiyatlarının yapılamaması fabrikaların bu ürünleri muhafaza etmelerine ki bu durumda sahalarında boş alan kalmamasına sebep oluyor. Bu da ister istemez üretimi yavaşlatma gereği doğuruyor. Diğer yandan nihai alıcının depolarında azalan/biten ürünlerin yerine siparişlerini verdiği malzemelerin ulaşmamasından kaynaklı sorunlar yaşamasına ve üreticilere yeni/ilave siparişler verememesine sebep olmaktadır. Durum böyle olunca ihracat potansiyelimizin yüzde ellisini gerçekleştirememekteyiz.
Mevcut hazır olan siparişlerin sevk edilememesi döviz kaybına, siparişlerin düşmesine ve aynı zamanda istihdam kaybına da neden olmaktadır.
Bu sıkıntının dünya ticaretinin dengelenmesi ve konteyner sirkülasyonunun tekrar eski hızına kavuşması ile mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Ancak artan navlun maliyetleri tüm dünyada her türlü üretim maliyetlerine yansıyacaktır.
Bizler Muğla Mermerciler Derneği olarak sorunumuzu İhracatçı Birliklerimize ve Ticaret Bakanlığımıza ilettik.
2021 yılı ikinci yarısında en geç eylül ayına kadar bu durumun normalleşmesini ümit ediyoruz.

 

Mustafa ERCAN

Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll