Maden Olmazsa OlmazTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:26

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Maden Olmazsa Olmaz

Tümmer Başkanı İbrahim Alimoğlu ‘nun Kaleminden

Maden Olmazsa Olmaz

Maden Olmazsa Olmaz; Kullandığımız Her Şey Maden

1985 yılında çıkan 3213 sayılı Maden kanunu 34 senede 4 defa kapsamlı olmak üzere 23 defa değişikliğe uğramış son 6 ay içinde 47 genelde ile beraber halen torba yasada düzeltmeler yapılmaktadır.

Yeni yapılacak maden kanununda mutlaka Ruhsat güvencesi her bir maden sektörünün ayrı bir yönetmeliği olmalıdır. Altın çıkaranla, kömür, mermer, agrega çıkaran bir olmamalıdır.

Ülke kalkınmasında en büyük katkıyı sağlayacak madenciler, çalıştırdığı insan sayısına yaptığı ihracata rağmen ülkenin bütün ormanlarının binde 2,5 ‘unu kullandığı, Orman Bakanlığının çok büyük bütçesini karşıladığı halde 8 bakanlık, 92 yasa, 87 yönetmelik,16 uluslararası sözleşme, 8 tüzük, 21 değişik kurumdan izin almak zorundadır.

Bu izinlerin hepsini aldığı takdirde ruhsat harcı, hazine payı, il özel idare payı, köylere hizmet götürme bedel, orman payı, belediye payı, çevre uyum teminatı, orman alt yapı izni, ağaçlandırma bedeli gibi harçlar ödediği yetmiyormuş gibi köy muhtarlarını aşmak daha büyük sorun halindedir.

Sağlık, Tarım, Sanayii, İnşaat malzemelerinin üretimlerinde Maden olmazsa olmaz!…

Kişi başı maden tüketimi gelişmişliğin ölçüsüdür. Amerika ve Avrupa da kişi başına maden yıllık tüketimi kişi başı 18 ton iken ülkemizde 8 tondur.

Gelişmiş ülkelerde, Madenciliğin GSMH de payı: ABD %4,5, Almanya da %4, Kanada %7,5,  Avustralya da %8,7, Rusya % 14, Çin %13, Hindistan %15, Türkiye de ise %1 seviyededir.

Madencilik de dışa bağımlılığımız artmaktadır. Maalesef petrolde %95, Doğalgazda %99, Demirde %64, Alüminyum da %95, Kömür de %61, Bakır da %77, Çinko %13 ve Nikel de %99, Altın da %85 dışa bağlıyız.

Ülkemiz de son 5 yılda ortalama 26 milyar $ Maden İthalatı, 4,2 Milyar $ Maden İhracatı gerçekleşmiştir. İhracatımızın % 50’sini, ithalat girdisi az olan mermer doğal taş oluşturur.

Ülkemizde dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80 türü, 650 renk ve desende mermer, doğal taşta da 150 çeşit bulunmaktadır. Bazı madenler de dünyanın en büyük rezervine sahiptir. Altın Madeninin de ciddi potansiyeli vardır.

Maden sektörü olarak bunca olumsuzluğa rağmen ülke ekonomisine 40 milyar dolar katma değer, doğrudan çalışan 190.000 işçi çalıştırarak istihdam yaratmaktadır.

Ülkemizde yer altı kaynaklarını değerlendirerek Milli Enerji ve Maden politikasıyla gerekli katkı sağlanırsa Madenlerimizin ülke kalkınmasın da rol oynayacağı kesindir.

İBRAHİM ALİMOĞLU

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll