Lojistik altyapımız ihracat hedeflerini destekliyor mu?Turkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 00:43

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Murat Demircan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Başkanı

Murat Demircan

Lojistik altyapımız ihracat hedeflerini destekliyor mu?

Türkiye, Eylül ayında 20 milyar 800 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu. Son bir yılda Türkiye’nin yaptığı ihracat ise 212 milyar doları aştı.

Lojistik altyapımız ihracat hedeflerini destekliyor mu?

Türkiye, Eylül ayında 20 milyar 800 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu. Son bir yılda Türkiye’nin yaptığı ihracat ise 212 milyar doları aştı. TİM Başkanı İsmail Gülle, Türk ihracatçıları olarak 5 yıl sonrası için 300 milyar dolar ihracat hedeflediklerini dile getirdi.

Pandemi döneminde dünya tercihini Uzakdoğu’dan Türkiye’ye yöneltti. Artan navlun ve konteyner fiyatları Türkiye’yi Uzakdoğu’ya göre avantajlı konuma getirmesi de bu süreçte etkili oldu.

Dünya’nın Türkiye’ye ilgisi ihracat rakamlarına da yansıdı. Türkiye son 13 ayın 11’inde ihracat rekorları kırdı. 2020 yılı başında 189 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye, 9 ayda 161 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı. Kalan 3 ayda yapacağı 60 milyar dolar civarı ihracatla 2021 yılını 220 milyar dolarlık döviz geliriyle geride bırakacak. İhracat hedefimizi yaklaşık 30 milyar dolar aşmış olacağız.

Pandemi nedeniyle turizm gelirlerindeki düşüşü ihracattaki artışımız kapatmış olacak. Her şey yolunda giderken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’den bir uyarı geldi. Eskinazi, Türkiye’nin 300 milyar dolar ihracat hedefine bugünkü lojistik altyapısıyla güç olduğu uyarısında bulundu.  Türk ihracatının deneyimli ismi Jak Eskinazi’nin ikazına kulak vermek gerekiyor.

İzmir iş dünyası Kemalpaşa’da bir Lojistik Merkezi kurmak istiyor.İzmir Ticaret Odası bu konuda kendi bünyesinde bir çalışma grubu oluşturdu.Ülkemizde kara-deniz-tren hattı entegrasyonunu sağlayacak Kemalpaşa Lojistik Köyü, Ege Bölgesi’nin ihracat hedeflerine büyük katkı sağlayacak.

İhracat hedeflerine ulaşmamız için lojistik sektörüne sadece İzmir’de değil Türkiye’nin her noktasında yatırım yapmalıyız.

Pandemi sürecinde tüm dünyada lojistik ve tedarik zinciri aksadı. Lojistik altyapısına yatırım yapmanın kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Lojistik sektöründe insan kaynağından limanlara, TIR filolarından gemi filolarına yatırım yaparak 300 milyar dolar ihracata ulaşabiliriz. Türk ekonomisinin itici gücü ihracatımızın lojistik altyapısı yanında finansal olarak da desteklenmesi şart.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TİM Genel Kurulu’nda ihracatçılara müjdelediği İhracatı Geliştirme Fonu’nun ihracatçıların finansman ihtiyacına merhem olmasını diliyoruz.

 

Murat Demircan’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll