Kuzey Irak petrol gelirlerini Türk doğal taşlarına yatırmak istiyorTurkuaz Gazetesi

13 Ağustos 2022 - 13:00

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Murat Demircan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Başkanı

Murat Demircan

Kuzey Irak petrol gelirlerini Türk doğal taşlarına yatırmak istiyor

Kuzey Irak petrol gelirlerini Türk doğal taşlarına yatırmak istiyor

Doğal taş sektörü, 2021 yılının Ocak – Eylül döneminde ihracatını yüzde 29 geliştirerek 1 milyar 563 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı. İhracatta işlenmiş ürünlerin payı yüzde 60 oldu. Türk doğal taş sektörü ihraç pazarlarını çeşitlendirmek için çabalarını sürdürüyor. Kuzey Irak Türk doğal taşının daha fazla ihraç edilebileceği bir coğrafya olarak öne çıkıyor.

Türkiye, Irak’a 2020 yılında 62 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişti. 2021 yılının Ocak – Ağustos döneminde Irak’a yapılan doğal taş ihracatı 33 milyon dolardan, 58 milyon dolara yükselmiş durumda. Irak’a ihracatta yüzde 76’lık artış yakalandı.

Ege İhracatçı Birlikleri, geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak’tan bir heyeti ağırladı. Görüşmeye Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ev sahipliği yaptı.

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jaleel Al-Khayat, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Soran A. Aziz, Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye’nin üretici, Kuzey Irak’ın tüketici bir ülke olduğunun altını çizdiler.

Erbil’in son yıllarda büyük bir gelişim gösterdiğini, petrol gelirlerindeki artışla birlikte Ortadoğu’da cazibe merkezi haline geldiğini, ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılamak istediklerini dile getirdiler. Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Soran A. Aziz, “Kuzey Irak pazarını, İran’ın, Çin’in, Hindistan’ın eline bırakmayın” çağrısında bulundu.

Kuzey Irak’tan gelen heyet, Erbil’in en az İzmir kadar güvenli bir kent olduğuna vurgu yaparak, İzmirli iş insanlarını Erbil’e davet etti. Heyet, iki tarafın istekli olması halinde Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin 5 kata çıkabilecek bir potansiyel barındırdığını dillendirdi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Kuzey Irak’ın Türk doğal taş sektörünün ihracatında en büyük pazarlardan biri konumunda olduğunu dillendirirken, günümüzde Çin’den nakliye ücretlerinin 13-14 bin dolarlara çıktığını, bu gelişmeleri avantaja çevirmek istediklerini, Kuzey Irak’ın ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduklarını vurguladı.

“Ticaret ne kadar çok olursa, dostluklarımız daha da büyür ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulunan EMİB Başkanı Kaya, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jaleel Al-Khayat’ın Kuzey Irak’a Ticaret Heyeti Organizasyonu yapın davetine, “Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinden Erbil’e bir ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirmek isteriz” diyerek karşılık verdi.

Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki ticari ilişkilerin seyrini takip etmeye, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Murat Demircan’ın diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll