Pusula: Covid-19 KarşısındaTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 18:16

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Pusula: Covid-19 Karşısında

Pusula: Covid-19 Karşısında

COVID-19 KARŞISINDA

 23 ARALIK 2019 yılında tespit edilen ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı Covid -19, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde başladı ve dünyanın dört bir yanını etkiledi. Ekonomiden, siyasete yaşamımızın nerede ise tamamını ele geçirmiş durumda. Onunla bütünleşen yaşantımız oldukça sıkıntılı geçerken, Covid-19 toplumu ayakta tutmaya yarayan, en temel ihtiyacımız olan sağlıklı yaşamı tehdit etmeye devam ediyor.

Dünya ekonomisini bozan Covid-19, üretimi, sanayiyi, ticareti,  ihracatı etkilerken, haliyle doğal taş sektörünü de etkilemiş durumdadır. Mimarların gözdesi ve mimarinin vazgeçilmez güzelliği zarafeti olan mermer sektöründe de düşüşleri yaşatmaktadır.

Etkilerine baktığımızda bu amansız virüs sağlıklı yaşamımızı etkisi altına alırken, mermer sektöründe ve diğer sektörlerde hissedilir derecede yankılarını göstermiş durumdadır. Dünyanın bir ucundan bağırarak ülkemizi işgal altına aldı. İhracatta talepler durdu, ocaklar ve fabrikalar kapandı. Bu durumdan sadece işveren etkilenmeyerek işçi de evine ekmek götüremez duruma geldi.

Bugüne baktığımız da Covid-19 dan oluşan çemberin halkaları daralmaya ve küçülmeye başladı. Önce dünya da, daha sonra diğer ülkelerde, Türkiye’de, illerde, topluluğun bulunduğu mekanlarda, kurumlarda, sitede, apartmanda, komşuda ve artık bizde… Durumundayız. Geldi geliyor, aman dikkat!..

Önemsemediğimiz ve dikkat etmediğimiz hayatımızda artık sağlık demeyi öğrendik galiba, bu anlamda sağlık başı çekiyor. Kendi sağlımız ve herkesin virüsten korunabilmesi için alınması gereken tedbirlere dikkat etmek gerekmektedir.

Koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

 Veri İhlallerine Dikkat !..

İnsanlara sağlık dedik, korona dedik hayat dedik, ekonomi dedik ve konuştuk, konuştukça da konuşmaya da devam ediyoruz. Bunca sıkıntının arasında insanlar artık para kazanmanın çeşitli yollarını arar durumda. Maalesef çok yanlış şeyler duymaktayız, üzücü haberler almaktayız. İnsanların kişisel verilerine girilmeye başlandığını öğrendik. Bu sahtekârlar kişilerin özeline girmekle kalmayıp ticaretini, işini, aşını etkileyerek verileri ele geçirip resmen kişileri dolandırıyorlar.

Okuduğum bir haberde dikkatimi çeken konulardan bir tanesi de yapılan son araştırmada, 524 kuruluş üzerinde gerçekleştirilen Veri İhlali Raporuna göre 2020 Maliyet araştırma sonuçları, şirketlerin veri ihlallerinden dolayı ciddi zararlar gördüğünü ortaya çıkarmış. Oldukça ciddi rakamlardan bahsedilmekteydi.

Yaşanan ihlallerde siber saldırıların yanı sıra verilerin yanlış ortamlarda saklanmasının öneminden bahsediyordu. Siber güvenlik risklerini en aza indirmek için şirketler çok dikkatli olmalı. Allah korusun böyle bir durumda, veri ihlalleri şirketlere uzun süreli iş kaybına sebep olmakla birlikte yaşanan tüm geçmiş yok oluyor. Firma bu durum da hem itibar hem de maddi kayıpları yaşayarak ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılmalı ve kendimizi firmamızı koruma altına almamız şarttır.

Zeliha Ertek’in diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll