Kadın Kültür Evleri;... Kadın Kooperatifleri;... Kadına Şiddet...Turkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:16

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Kadın Kültür Evleri;… Kadın Kooperatifleri;… Kadına Şiddet…

Kadın kültür evlerinin doğuş hikayesini daha önce bizlerle paylaşan Sayın Valimiz Gökmen Çiçek bu projenin ortaya çıkmasında ve fikrin ortaya atılmasında sevgili eşi Sümeyra Çiçek hanımefendinin olduğunu anlatırken gözlerindeki ışıltılı bakış ve eşine duyduğu gurur hissediliyordu.

Kadın Kültür Evleri;… Kadın Kooperatifleri;… Kadına Şiddet…

Afyonkarahisar’ın tüm ilçeleri, şehir merkezi, Erkmen ve Yaylabağı beldeleri dahil olmak üzere toplamda 20 kadın kültür evi hayata geçirildi. Kadın kültür evleri ile kadın kültür evleri bünyesinde kurulan 12 Kadın kooperatifi yaptığı çalışmalarla olumlu sonuçlar elde etmeye başladı.

Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ve eşi Sümeyra Çiçek hanımefendinin önderliğinde ortaya çıkan projelere başarılı işlere imzalar atılmaya başlandı.

Kadın kültür evlerinin doğuş hikayesini daha önce bizlerle paylaşan Sayın Valimiz Gökmen Çiçek bu projenin ortaya çıkmasında ve fikrin ortaya atılmasında sevgili eşi Sümeyra Çiçek hanımefendinin olduğunu anlatırken gözlerindeki ışıltılı bakış ve eşine duyduğu gurur hissediliyordu.

Sevgili Sümeyra hanımefendinin görev yaptığı yerlerde kadınlardan dinlediği yaşanmışlıklar ve çeşitli hayat hikayeleri bu alanda “ Kadınların önemi” ve “Şiddete dur” demenin ne kadar gerekli ve elzem olduğunu gözler önüne serdi.

Ekonomide ki rahatlık insanları özellikle de kadınlarımızı özgür kılarken, kadının çalışma hayatına aktif katılımı gelecek nesillerin şekillenmesinde önemli bir araçtır. Kadın ne zaman ezilir? Kadın ne zaman yok olur? Ekonomik bağımsızlığı yok ise kadın muhtaçtır. Bütün güzel hasletleri (güzel yaratılış, güzel huyları) bünyesinde barındıran kadın hem anne hem çalışan hem de toplumun şekillendirilmesindeki en önemli anahtardır. Kadın işleyen, üreten, ilmek ilmek besleyendir.

Kadına yönelik şiddet; her toplumda, kültürde, eğitim düzeyinde, gelir dağılımında karşı karşıya kalınan ve çözüm bulunması gereken önemli bir yaradır.

 

Yapılan araştırmalara  bakıldığında şiddet gören kadın ve çocukların yoğunluklu olarak ekonomik güvencesi olmayan, geleneksel değerlere sahip çıkan, elalem(mahalle) baskısına önem veren güvensiz kişiler olduğu tespit edilmiştir.

Günümüz değişen ve gelişen toplum yapısına bakıldığında şiddetin psikolojik, sosyolojik sorunlarla yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Nitekim artan şiddet olaylarının ekonomik ve ruhsal birçok arka planı olduğu görülmektedir.

Bu bağlamda şiddetin önüne geçilmesi ve refah bir toplum yapısının oluşturulması için kadınlara sahip çıkan kurum ve kuruluşlar önem arz etmektedir. Bu minvalde yapılan proje ve atılımlar kanayan yara olan şiddetin önüne geçilmesini sağlayan en önemli mihenk taşlarıdır.

Şiddet, insan yaşamının her alanında karşılaşılan ve dünyada giderek önemli duruma gelen bir toplum sağlığı sorunudur. Şiddet aynı zamanda insan haklarının ihlalidir.

Kadınlarımız toplumun baş tacıdır. Peygamber Efendimiz bizlere “Kadınların haklarını koruyunuz. Onlar size Allah’ın emanetleridir” buyurur.

Bugün yaşananlara baktığımız da içimiz yanıyor, yüreğimiz acıyor. Sabah kalktığımızda güne başlamadan acaba bugün hangi kadın katledilecek

? başına ne gelecek?  Kimin ocağı sönecek? hangi çocuk anasız kalacak? sorularıyla uyanmak insanı yoruyor.

Geleceğe emin adımlarla ilerlemek istiyorsak, kadınlarımızın gelişimine destek vermeliyiz. O yüzden kadınlarımızın eğitimi oldukça önemli, sayın valimizin bu girişimi eminim kadınlarımızın ufkunu açacak ve daha güzel yarınlarda değerlerinin farkına varırken, yerlerini de koruyabileceklerdir.

Kadınlarımızın öz güvenini sağlayacak ve yarınlara güzel bakabileceği Kadın Kültür evlerimiz ve kadın kooperatiflerine bir yenisi de Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde Zakire Ayyıldız Kadın Kültür Evi eklendi.

Bu konuda duruşuyla görüşüyle ve yaptırımlarıyla bu güzel yerin kadınlara sağlanmasında en büyük emeği geçen Necmettin AYYILDIZI ve Ayyıldız ailesini kutluyorum. Emeklerine yüreklerine sağlık…

Esen Kalın

Zeliha Ertek’in diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll