İhracatçılar Sandığa Gidiyor.Turkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 14:00

Relieve generates rolex replica watches more practical .

İhracatçılar Sandığa Gidiyor.

İhracatçılar Sandığa Gidiyor.

Türkiye’ye 2021 yılında döviz kazandıran ihracatçılar, 2022 yılı için bir önceki yıla göre daha fazla ihracat hedefleyerek, Türkiye’nin ihracatına yön verecek kadroları belirlemek için Nisan ayında sandığa gidiyor.

İhracatçıların ciddi kararlar vermesi gereken bir yıl olan 2022 oldukça hareketli. Çünkü İhracatçı birliklerinde yeni yönetim ve denetim kurullarının yenileneceği, yeni başkanların seçileceği bir yıl; Nisan ayının da seçim ayı olduğu bir aydır. Başkanları ve yönetimlerin isimlerini siz ihracatçılar belirleyeceksiniz. Sizi kimin temsil etmesini istiyorsanız, onun kararını siz vereceksiniz.

Bundan öce ki seçimler de yaşanan demokrasinin bu seçimlere de yansıyacağını öngörüyor ve dayatmanın olmadığı, demokrasinin tercih edildiği doğal taş sektöründe ki seçimlerin tekrar aynı nezihlikte devam edeceğini düşünüyorum.

Doğaltaş sektörü bizim sektörümüz. İyisi ile kötüsü ile yaşananlar hepimizi etkiliyor. Biz bir aileyiz, kol kırılır yel içinde kalır, bunu unutmamak gerekiyor. Her zaman bir birimizin yüzüne bakacağız. Yanlışlar sadece şahsın kendine kaybettirir. Buna da hiç gerek yok.

Ege Maden İhracatçılar Birliği Seçimleri için iki adayımız var. Bu iki adayda mermerin başkenti olan Afyonkarahisar’dan adaylıklarını açıkladı. Sektörün sevilen isimlerinden İbrahim Alimoğlu ve Serkan Sarıçiçek bu yarışta biz varız dediler.

Alimoğlu’ na ve Sarıçiçek’ e bu göreve talip oldukları için teşekkür ederim. Kim kazanırsa kazansın yapılacak olan seçimlerde kendilerine başarılar diliyor ve hayırlı olsun demek istiyorum.

İstanbul Maden İhracatçılar Birliği seçimlerine de şu an ki Başkan Aydın Dinçer ve sektörün tanınan ismi Temmer Mermer Yönetim Kurul Başkanı Rüstem Çetinkaya adaylıklarını açıklayarak seçim çalışmalarına başladılar. 2022 İMİB seçimlerine talip olan bu iki adayımıza da başarılar diliyor ve hayırlısı olsun diyorum.

Yapılacak olan bu seçimlerde sektörü temsil etmesini istediğiniz adayı siz belirleyeceksiniz. O yüzden yarın bu neden oldu? veya neden olmadı? sorusunu sorduğunuzda, cevabını da siz vereceksiniz. Bunu unutmamalısınız ve sandığa giderken iyi düşünmek gerekiyor.

2022 İhracatçı İçin Zor Bir Yıl Olacak

Dünya ekonomisi yıllardır ekonomik istikrarsızlıklara karşı karşıya gelmiştir. Ekonomik istikrarsızlıklar beraberinde dünya devletlerini etkileyen ekonomik krizleri meydana getirmiştir.

Türkiye’deki krizlerin bir kısmı kendi içindeki problemlerden kaynaklanmış bir kısmı ise dünyadaki gelişmelerden dolayı ortaya çıkmıştır. Türkiye’deki ortaya çıkan krizleri tek nedene bağlamak doğru olmaz. Kimi zaman siyasal nedenlerde, kimi zaman arz talep dengesizliğinden bazen de bankaların tutumundan kaynaklanabilir.

Sektöre baktığımız da geçmişten gelen küçük küçük artçı depremlerin etkileri hissedilmeye başladı. Bu sıkıntılara rağmen 2021 yılı sallandı fakat idare etti. Ancak mermer sektörünün önünde oldukça zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bu sadece bizim sektörümüz de değil, diğer sektörleri de çok etkileyecek. Buradan baktığımız da 2022 yılı karamsar bir yıl.

Kurlarda ki aşırı artışın ve dalgalanmanın etkisi ile hissedilen enflasyonun yüksek seviyeler çıkmasıyla beraber sektörümüz zor bir sürece girdi.  Elektrik, mazot ve işçilik maliyetlerinde ki artışlar üreticiyi iş dünyasını çok etkiledi. Maliyetler bir anda iki katına çıktı.

Sektörde anlaşmalar önceden yapılmış ve siparişler alınmıştı. Yaşanan bu enflasyonla üretilen ürün teslimatta zarar etmeye başladı. Bir an önce fiyatlarımızı yükseltmemiz lazım, o da çok mümkün değil; çünkü bizden başka üretici ülkeler de var. Yeni çözümler ve dikkatli bir yol haritası çizerek ufukta bir ışığı yakalamak için doğru adımlar atmamız lazım. Bugün verilen doğru veya yanlış karlar, yarın hayatımızı etkileyeceğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

ESENKALIN.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Danyal Mugurtay 13 Nisan 2022 / 15:44 Cevapla

Secimin sonucunun sektore katki yapmasi temennilerimle.Tum adaylara basari dilerim. Yureginizde sozcukler eksilmesin ve kaleminiz daim olsun.

sperrmüll