Ekonomide koronavirüs etkisi: Hem tehdit hem fırsatTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:58

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Ekonomide koronavirüs etkisi: Hem tehdit hem fırsat

Koronavirüs nedeniyle ülke genelinde yaşanan sıkıntılar milyar dolarla sınırlı kalmıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de baş gösteren ve onlarca ülkeyi etkisi altında alan koronavirüs salgını, küresel ticarete dair endişeleri artırırken, bu sıkıntılar sokaklara inmeye başladı.

Ekonomide koronavirüs etkisi: Hem tehdit hem fırsat

Bu krizde dünya ticaretine yön veren ülkeler, Çin ile ticareti azaltırken, Türki’ye – Çin arasında uzun yıllardır süren bu ticaret, kırılgan olan ekonomi zemini üzerinde etkileri oldukça yüksek oldu.
Bir yandan İran ve Irak sınırlarının kapatılması ile yaşanılan sıkıntılar diğer tarafta ise bazı ülkelerin Çin den yaptıkları ithalatı Türk şirketlerinden yapması üretim ve ihracat performansını olumlu etkiledi.
Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı covid hastalığı, ekonomide hem tehdit – hem de fırsat yaratmış oldu.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş dünyası açısından büyük önem taşıyan dev fuarların iptali ya da ertelenmesi pazarlamada ve tanıtım noktasında etkisini fazlasıyla gösterdi.
Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük kenti olan İzmir’de, kent ekonomisine ortalama yılda 100 milyon dolarlık katkı sağlayan, sektöründe dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, salgın nedeniyle 2020 de ertelenmişti.
Tam bir yıl sonra yapılan toplantı ile yeni fuar tarihi belirlendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Fuarı’nın toplantısı 13 Nisan 2021 Salı günü online olarak gerçekleşti. Bu toplantı danışma kurulu toplantısı olması gerekirken güzel bir girişimde bulunularak genişletilmiş bir toplantı olarak gerçekleştirildi. Çok da iyi oldu, sektör merak ediyor ve bilgi alamıyordu.
Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, İzfaş yetkilileri, STK başkanları, sektör basını ve sektörden kişilerin katılımı ile yapıldı.
Sektör ile ortak akıl oluşturulan toplantıda, değişen pandemi koşulları kapsamında yeni tarih değerlendirildi.
Toplantıda farklı fikirlerin olduğunu gözlemlerken, insanların tedirginlikleri de hissedildi. Kimileri tarihten dolayı, kimileri müşteriden dolayı, kimileri de diğer fuarlara yetişememekten dolayı tarih üzerinde gidilip gelindi.
Bu tedirginliklerden bir tanesi de sektörün merek ettiği çok önemli bir konuydu.
Firmalar fuara katılmak için başvuru yaptıklarında, fuar tarihinde eğer firmanın sahibi, yetkilisi veya işletmenin covid den veya şehir kısıtlaması vb. sebeplerden dolayı fuara katılamazsa fuar yerinin iptali ve katılamaz ise önümüzdeki yıl haklarının saklı kalıp kalmayacağıydı. Bu soru Muğla Dernek Başkanı Mustafa ERCAN’ dan ve İscehisar Dernek Başkanı Muharrem Çakmaktan geldi.
Bu soru cevapsız hava da kaldı. Başkan Tunç Soyer, ‘Bu süreçte hepimiz bir fedakârlık yapmalıyız. O gün neyi getirecek şua anda bilemiyoruz.’ Diyerek soruya cevap vermedi ve havada bıraktı.
Bir fuar üst üste 2 sene yapılmaz ise o oluşumun geriye gidişi başlar.
Fakat ortak kararda eğer bir fuar üst üste 2 sene yapılmaz ise o oluşumun geriye gidişi başlar cümlesi doğruydu. Çünkü diğer fuarlar bir şekilde yola çıkmış ve yürüyordu.
Sektörün büyük fuarlarından, İtalya da yapılacak olan Verona fuarı veya Amerika’da yapılacak olan Coverings fuarları kararlıymış. Yapılacak olarak öngörülmek ile birlikte ertelenmede yaşanabilir. Ya da Sayın Başkan Aydın Dinçer’in de söylediği gibi butik ve küçültülmüş fuarda olsa kendi ülkelerinin içinde bunu gerçekleştireceklerini belirtmişler yani kararlılar.
Bu durumda dünyada isim yapmış büyük fuarlar listesinde 3.lüğü olan İzmir’de düzenlenen Marble İzmir fuarının da düzenlenmesi kararı alındı.
Tarih belirlenirken; 2021 yılının fuar ve sektör açısından en verimli şekilde geçmesi amacıyla toplantı öncesi ve toplantıda yeni tarih ince elendi sık dokunuldu.
Ve Fuarın tarihi 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmesine yönelik görüş birliğine varıldı. Hayırlı olur inşallah …
Hoş önümüzdeki günler ve aşılamalar bize neler gösterecek bilemiyoruz.

Zeliha Ertek’in diğer yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll