Doğruya DoğruTurkuaz Gazetesi

13 Ağustos 2022 - 13:01

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Doğruya Doğru

Doğruya Doğru

Karmaşık düşünceler uykumu kaçırdı, virüsle uğraşan bir dünya düzeni bizi nereye savuracak tamamen bir muamma. Fabrikalar işletmeler, normal yaşam, seyahat özgürlüklerimiz her şey ama her şey birbirine girdi.

Limanlar kapandı, uçak seferleri iptal edildi, üretimler yavaşladı. Ama Her şeye rağmen hayat devam ediyor ve edecektir de.Yeni dünya düzeninde kendimize mutlaka bir yer edinmemiz lazım. Ayaklarımız eskisinden yere daha sağlam basmalı, ekonomimizi, ticaretimizi, üretimimizi bu yeni dünya düzenine göre kurgulamalıyız.

Bütün bunları yaparken yeni maden yasasındaki değişiklikleri de atlamamalıyız.

Şu anda Ankara kulislerinde olan ve Doğaltaş sektörüne ait STK’ların yakından takip ettiği maden yasasındaki öneri ve tavsiyeleri de dilimizin döndüğü ve gücümüzün yettiği kadarıyla etrafımızla paylaşmalıyız.

Ülkemiz üretim yapmak zorunda

Her çıkan yeni bir önerge veya değişiklik bir öncekini arattığını hepimiz biliyoruz. Bilmemize rağmen çoğu zaman elimizden bir şey gelmedi.

Ama bugün farklı, bugün elimizden çok şey gelebilir. Çünkü sektörümüzdeki STK başkanlarının hepsi ağız birliği yapmış ve tek bir ağızdan konuşuyorlar. Hatta aralarında sözcü bile seçmişler.

Sektörün sözcüsü AYDIN DİNÇER

Sektörün sözcüsü derken yanlış anlaşılmasın, doğaltaş sektöründen veya mermerden bahsetmiyorum, kapalı ve açık ocak işletmeciliğinden tutun ülkemizde ne kadar madenci STK’ sı varsa, altıncısından, krom işletmecisine, hatta kömürcülere kadar 15 STK’nın bir araya gelerek oluşturmuş olduğu Maden platformunun sözcüsü olan Sayın Aydın DİNÇER ve onun görevinden bahsetmek istiyorum.

Tümmer’inde dahil olduğu bu platformda tartışılan konular, bürokrasiye, siyasi erkana hoş bir üslupla hazırlanmakta onların istediği nitelik ve kaliteyle, özene bezene hazırlanıp, öneriler ve tavsiyeler şeklinde sunulmaktadır. Yani eskisi gibi bir düzensizlik söz konusu değildir, bir gün ak denip, ertesi gün bu karadır denilen dönemler geride kalmıştır.

Bakanlıklar resmi kurum ve kuruluşlar herhangi bir konuda görüş istediğinde 15 STK ‘nın 15 üyeleriyle birden istişare ediyor, kendileri için en uygun öneri ve sağlıklı bilgiyi bu 15 STK’nın bilgi havuzuna gönderiyorlar, havuzda toplanan bilgiler burada görev alan arkadaşlar tarafından kılı kırk yararak ortak bir metin haline geliyor.

Bu metinler tekrar 15 STK tarafından uygun görüldükten sonra ilgili bakanlık veya ilgili bürokrasiyle istişareye sunuluyor. Elbette ki bunca uğraş çok hızlı ve seri yapılıyor. Elbette ki çıkan kararlarda hoşumuza gitmeyen birçok konu olabilir, ama bu işin en güzel tarafı ortak aklın öne çıkması, yani artık kamuoyuna duyurulması gereken tüm konular ortak aklın eseri olarak tek bir ağızdan çıkıyor olmasıdır.

Tümmer, Ege İhracatçı birlik başkanları, Altın madenciler derneği ve buna benzer 15 STK’nın başkanı egolarını bir kenara bıraktılar. Sektörümüzün selameti için tek ağız, tek yürek ve tek akıl oldular.

Yani artık kendimiz çalıp kendimiz oynamıyoruz, ortak akıl neyi gerektiriyor ve neyi açıkladıysa bizlerde dahil olmak üzere tüm STK başkanları bu kararlara harfiyen uyup alınan kararları sonuna kadar takip ediyorlar. İşte bu yüzden ümitliyim. İşte bu yüzden geleceğe güvenle bakıyorum. Umarım sizde geleceğe güvenle bakanlardan olursunuz.

Mehmet Abdioğulları’nın diğer köşe yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll