Doğaltaş Sektörünün de Afyonkarahisar’ında Kantarı BelindedirTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:05

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Doğaltaş Sektörünün de Afyonkarahisar’ında Kantarı Belindedir

Cuma günü İMİB toplantı yapıyor. Cumartesi günü Afyon İscehisar Mermerciler Derneği toplantı yapacak. Bir ilde iki ağır toplantı peşi sıra ilk defa olacak. İMİB in toplantısı piyangodan mı çıktı desem yeridir.

Doğaltaş Sektörünün de Afyonkarahisar’ında Kantarı Belindedir

İMMİB’in cumartesi günü yapacağı toplantıda sektörün istişare toplantısı olacağı ilan edildi, diğer toplantı ise cumartesi günü Afyon İscehisar Mermerciler Derneği tarafından yapılacak.

Yani birileri öküzün altında buzağı aramaktadır. 

Derneğin yapacağı toplantının içeriği belli iken; 

Nisan ayında, ihracatçı birliklerinin seçimleri var. Bu seçimlerde aday olmak isteyenlerin ve üyelerin isimleri istişare edilerek tespit edilmesi; herkesin kabul göreceği, gönüllülük esasına göre çalışıp, hizmet etmek isteyenlere fırsat verilecekken, göreve atanan veya dayatılan değil, talip olacak kişilere söz hakkı tanınması ve Afyon’daki sektörün tek bir çatı altında toplanılarak, tek yürek olunması için bir dizi çalışma yapıldı. Geceye anlam yükleyen konu ise doğal taş sektöründe; Afyon ve sektörün birlik beraberlik sevgi ve muhabbet konuşulacaktı. 

Bir ay evvelden başlatılan ve Afyonkarahisar Mermerciler Derneği tarafından düzenlenecek olan toplantıyı herkes biliyordu; ama, İMMİB in cuma günü yapacağı toplantısı ise herkese sürpriz oldu. 

Ne dersiniz sizce de sürpriz değil mi? yoksa durumdan birileri vazifemi çıkarmak istiyor! …

Küçücük bir dernek bile tek bir toplantı için aylarca uğraşılırken, İMMİB deki bu hız takdire şayandır. İMMİB yönetimde toplantı kararı alacaksınız, bütçesi ayarlanacak, bütçeyi genel sekreterlik onaylayacak, oteli tutacaksınız, sektöre duyuracaksınız, bir sürü bürokratı konaklatıp misafir edeceksiniz sektörü haberdar edeceksiniz. Tüm bunları üç beş güne sığdıracaksınız; vallahi büyük yetenek harbi takdire şayan. Kendi Çiftliği olan bile bu kadar pratik olamaz. 

İMİB’ in palanından haberi olmayan; kendi projelerine devam eden, bir aydır kapı kapı dolaşıp, Afyon’umuzun birlik beraberliği için mücadele eden sektör sevdalıları Muharrem Çakmak ve Necmettin Ayyıldız’ı bu gayretlerinden dolayı tebrik etmek boynumuza borç oldu. 

Sektör sizin bu iyi niyetinizi elbette görecek ve takdir edecektir. O yüzden tebrikler Muharrem başkan, tebrikler Necmettin Bey. Her ne kadarda pişmiş aşa su katmak isteyenler olsa da siz buna izin vermezsiniz, siz dayatmadan yana değil demokrasiden yana olursunuz. Bu yüzden gönülden tebrikler. 

İhracatçı birlik seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte ortalık hareketlenmeye başladı.

‘Egede sular ısınıyor.’ https://turkuazgazetesi.com.tr/egede-sular-isiniyor/    Başlıklı köşe yazımdan sonra birçok sektör temsilcisi şahsımı arayarak tebrik etti. Ben bu konunun detaylarına girmeyeceğim. Fakat Eskişehir de İMMİB tarafından düzenlenen toplantının bir benzeri sinin, Afyon’da yapılacak olması güzel ama düşündürücüdür. Çünkü zamanlaması manidardır. 

İMMİB yönetimini de yeteneklerinden dolayı bu anlamda tebrik ediyoruz.  Bürokratları sahaya indiriyor ve sektörle bir araya getiriyor. Ama keşke seçim yaklaşmadan bu işler başarılsaydı ve seçim tarihine dikkat edilseydi. İlgili bürokratların zor durumda kalmalarının önüne geçilebilirdi. Şimdi doğru projede yapılsa seçimlerle özdeşleşecek.

Şimdi 16 Stk nın desteğini alanların, ‘kamunun da desteğini aldık.’ görüntüsü vermek için bu güzide kurumları riske etmeye değer miydi?

Yine de yapılanı kötülememek lazım; inşallah bu toplantıdan iyi bir sonuç çıkar. Bu konudaki görüşlerimi Afyonkarahisar da yapılacak toplantıdan sonra siz kıymetli okurlarımızla paylaşacağım. 

Ha bu arada toplantıya alınırsam! …

Alınırsam diyorum, çünkü İMMİB tarafından mobing uygulamasıyla karşı karşıyayım, bu konuyu da daha sonra kaleme alacağım. Sizde hayret edeceksiniz; ilgili STK başkan ve yönetiminin gözlerinin ne kadar çok karardığına. Dedim ya bu konuyu daha sonraki günlerde ele alacağım. 

İnşallah sektöre göz dağı vermek için, bu toplantı düzenlenmemiştir.

 Çünkü bunu Afyon’da ve sektörde kimse yemez; yemedi de…  

Afyon ocakların da kapanma tehlikesi yaşanırken kılını kıpırdatmayanların, seçim tarihi geldiğinde Afyon’u hatırlamaları Afyon’da toplantı düzenlemeleri, ister istemez bana bu başlığı attırdı.

 Zaten sosyal medyada Sayın Mustafa Çevik tarafından atılan twet te bunun en büyük belgesidir. Sayın çevik çok güzel özetlemiş. Ne diyeyim doğru söze yorum bile yapamıyorum.

Bakın tweeti paylaşıyorum. 

İMİB boyutunda durum böyle iken Ege ve Afyon platformunda ise iki adaydan bahsediliyor. İkisi de Afyonlu ikisi de Ege ihracatçı birlik yönetimine talip. 

Elbette ki toplantılara karşı değiliz, elbette ki herkes her yerde toplantı düzenleyebilir, elbette gelecekler, hatta her zaman gelsinler, misafirin başımızın üstünde yeri vardır. Amma velakin zamanlama seçimlere endeksliyse Öküzün altında buzağı arayanları sorgularız. 

Yani doğaltaş sektörü için marka değeri olan kurumların kayıkçı kavgasına alet olmaması için elimizden gelen uyarıyı yaparız. 

İMMİB toplantısını kucağında bulan, Afyon İscehisar Mermerciler Dernek Başkanı Sayın Muharrem ÇAKMAK iyi niyetli olarak gelene git diyemiyor. Ama bombada kucağında kalıyor. 

Başkan ve Yönetim Kurul Üyesi Necmettin Ayyıldız, birlikte tüm sektörü bir aydır geziyor, fikir alıyor Afyonun bir bütün olabilmesi için çaba harcıyor, demokratik ve herkesin kabul göreceği insanlara söz hakkı tanınması için mücadele ediyor ve yemek yapılacak günü, toplantı yapılacak yeri organize ediyor. 

 

DERKEN…

İMMİB’ in toplantısı ve hemen arkasından 

16 STK’nın desteğiyle aday olduğunu duyuran İbrahim Alimoğlu’nun basın açıklaması sektöre dağıtılıyor. 

İbrahim Alimoğlu EİB başkanlığına aday olduğunu, Ersin Bozkurt tarafından kaleme alınan şu açıklamayla sektöre duyuruyor.  

 

STONETIMES ÖZEL HABER

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde Başkanlık için isim netleşti

İbrahim Alimoğlu

 

Birkaç aydır başkan adaylığı için yapılan kulis çalışmalarında sona gelindi ve EMİB adaylığı için halen Tümmer Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte olan İbrahim Alimoğlu isminde karar kılındı.

Her iki birliğin Yönetim Kurulu seçimlerinden hemen sonra yapılacak olan Tümmer seçimlerinde ise iki isim gündeme geldi: Mehmet Serter ve Süleyman Balıbey.

 

Açıklamanın hepsini yayınlayamadım, Ersin beyi arayarak ‘açıklamanızı kullanabilir miyim’ diye nezaketen sordum. Ersin beyde nazikçe ‘o açıklamayı yeniledik Mehmet Bey, yeni şekliyle elbette yayınlayabilirsiniz. Lakin eskiyi yayınlamayın’ dedi. O yüzden açıklamanın tamamını kullanmadım. Ersin beye saygımızdan dolayı açıklamanın belli bir kısmını kullandık. 

 

Bu açıklamadan sonra ise Afyon da cumartesi akşamını bekleyen ve aday olup olmayacağını yemek esnasında duyurmayı düşünen ve Dernek yönetiminin kararına saygılı olan arkadaşlar duruşlarını değiştirmeden cumartesi için çalışmalarını hızlandırdılar.

 

Çalışmalar devam edecek. 

Elbette ki bu açıklama Afyonkarahisar’da şok bir dalgalanmaya sebep oldu. Çünkü cumartesi günü yapılması düşünülen toplantı ve bir aydır Afyon İscehisar Mermerciler Derneğinin çalışmaları hep havada kalmış oldu. 

 

Konuyla alakalı aradığım Afyon İscehisar Mermerciler Dernek Başkanı Muharrem Çakmak ise şokta olduğunu, ama geceyi düzenleyeceklerini, amaçlarının demokrasiden yana herkese söz hakkı vermekten yana olduklarını, İbrahim Alimoğlu’ nun bu açıklamasına rağmen, yine de programın aksamayacağını ifadelendirdi. 

 

Muharrem beyin üzülmesine ve Necmettin beyin emeklerine içim burkuldu. Üzülerekte olsa konu muhatabı dostum İbrahim Alimoğlu nu’ da aradım. 

İbrahim beyle olan görüşmelerimiz ve toplantılar sonrası gelişmeleri elbette sizlerle paylaşacağım ama görünen o ki Afyon’dan iki başkan adayı da çıkabilir; biri Tümmer de biri EİB de devam edebilir.  Veya her iki kurumda da birden fazla liste mücadele edebilir. 

 

Amma velakin Afyon üzerinden doğaltaş sektörüne kumpas kurup hesap yapanların elbet hesabı bozulacak. Dedim ya sektöründe Afyon’lunun da kantarı belindedir.

Her halikar da yönetimler genç dinamik kadrolarla dolacak. İMMİB den esen rüzgârda aynı, Egeden esende rüzgârda aynı… 

“Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler”

 

“Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler” 

 

Mehmet Abdioğulları’nın diğer köşe yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll