TÜMMER'in Projesi Hayata GeçtiTurkuaz Gazetesi

11 Ağustos 2022 - 17:41

Relieve generates rolex replica watches more practical .

TÜMMER’in Projesi Hayata Geçti

TÜMMER ; T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programına sunmak üzere hazırladığı projeyi Mart 2019’da kuruma teslim etti. 400 başvuru arasında yer alan Proje, bir buçuk yılı aşkın değerlendirme sürecinin ardından başarılı bulunarak sözleşme imzalamaya hak kazandı.

TÜMMER’in Projesi Hayata Geçti

Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği Projesi 1 Şubat 2021 tarihi İtibari ile uygulamaya geçti.

Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi) Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument forPre Accession)’nın“İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında;  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programının, Sözleşme Makamı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülerek izlenmektedir.

 

Programın Operasyon Faydalanıcısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ olmakla birlikte Bakanlığın ‘’İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Operasyonel Programı (İESPSOP)” kapsamında ‘’Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği’’ (TÜMMER) tarafından yürütülecek olan “Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi)” Proje Sözleşmesi, 1 Şubat 2021 günü yürürlüğe girmiş olup, süresi 16 ay olacağı açıklandı.

Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi) Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar proje bittikten sonrada devam edecek

400 başvuru arasından seçilen proje hakkında bilgi aldığımız TÜMMER Yönetim Kurul Başkanı İbrahim ALİMOĞLU şunları konuştu; “ Madencilik sektörü ve madencilik dışı diğer çok tehlikeli sektörlerde; iş yerlerinde insana yaraşır çalışma ortamının sağlanması, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün oluşturulması, İSG konusunda risk algısının arttırılmasına yönelik faaliyetlerin teşvik edilmesi amacıyla, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programına Birliğimiz TÜMMER hazırladığı projeyi Mart 2019’da kuruma teslim etmiş, 400 başvuru arasında yer alan Projemiz bir buçuk yılı aşkın değerlendirme sürecinin ardından başarılı bulunarak sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır.

Aralık 2020’de imzalanan sözleşme kapsamında “Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi)” isimli projemiz 1 Şubat 2021 günü itibarıyla uygulamaya geçmiştir. 16 ay sürecek çalışmalarımızın merkezi Ankara olmak üzere, uygulamaların yapılacağı iller Muğla ve Sivas olarak belirlenmiştir.

Projenin çizgisi ‘’İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi’’ konusunda farkındalığın ve bilincin artırılması hedefleniyor

Eğitimlerin bir bölümünde sanal gerçeklik teknikleri uygulanacak, ocak işletme faaliyeti esnasında kazaya sebebiyet veren durumlar gerçeğe eş değer bir şekilde sembolize edilerek çalışanlar tek tek test eğitime tabi tutulacaktır. Ocak işletmeciliğinin ihtiyaçlarına cevap verecek bir program hazırlayarak, sürdürülebilir ve şeffaf bir İSG sistemi oluşturacaktır.

Kurulacak bu sistem ve başka ocaklarda deneyimler paylaşılacak, pilot uygulama bölgesi olarak seçilen Muğla ve Sivas illerindeki mermer ocaklarında çalışan mavi ve beyaz yakalılar ile işverenler ve bunların yakın aile bireylerinde öncelikle ‘’İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi’’ konusunda bilincin, farkındalığın artırılması amacıyla bir dizi eğitimler verilecektir.

Ailenin, yaşamın temel parçası olması nedeniyle çalışan ve işverenlerin ailelerine de farkındalık eğitimleri verilecek, yaşça küçük olan bireylere verilecek eğitimlerde ise pedagoglardan destek alınacaktır.

Projenin bir diğer hedefi; ocaklarda blok üretim verimliliğinin artırılması ve modern yönetim teknikleri

Projenin bir diğer hedefi mermer ocak işletmeciliğinde dünyada ve ülkemizde sürekli geliştirilen yeni teknolojilerin tanıtılması, ocaklarda blok üretim verimliliğinin artırılması ve modern yönetim tekniklerinin şirketlerin kurumsal yapısı içine yerleşmesinin sağlanmasıdır.

Proje kapsamında verilecek eğitimler ve düzenlenecek seminerlerde profesyonel ISG uzmanları ile mermer ocak işletmeciliğinde deneyimli teknik, mali ve idari uzmanlar görev alacaktır.

 

Proje kapsamında yürütülen çalışmalar proje bittikten sonra ülke genelinde TÜMMER’in üyesi yerel mermer üreticileri dernekleri aracığıyla tüm yurt sathına yaygınlaştırılacak ve eğitimlere proje kapsamında Ankara’da kurulacak bir Eğitim Merkezi vasıtasıyla devam edilecektir.” Diyerek sözlerini tamamlayan TÜMMER Yönetim Kurul Başkanı İbrahim ALİMOĞLU;

Uygulama sürecinin başlaması ile birlikte sektörün deneyimli maden mühendis isimlerinden Levent YENER koordinatör, Ali Yılmaz BAYEZİT mermer-doğal taş uzmanı, genç meslektaşlardan jeoloji mühendisi Berivan ÇELİK’ in asistan olarak TÜMMER kadrosuna dâhil edildiğini belirtti.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll