TÜMMER'den Sektöre Anında HaberlerTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:13

Relieve generates rolex replica watches more practical .

TÜMMER’den Sektöre Anında Haberler

Tümmer Bakanlıklar nezdindeki bilgilendirmeyi anında üyeleri ile paylaşarak sektörün bilgilenmesini sağlıyor. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından Tümmer le paylaşılan bilgilendirme notu aşağıdadır.

TÜMMER’den Sektöre Anında Haberler

 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı

İthalat Genel Müdürlüğü

Sanayi I ve Sanayi II Daire Başkanlıkları

 

Değerli Sanayicilerimiz;

Bilindiği üzere, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlanmaktadır.

Bu çerçevede, Ek’de hali hazırda gümrük vergisi askıya alınmış olan eşya listesi sunulmaktadır. AB ithalat değeri 15.000 avro’nun altına düştüğü için Komisyon tarafından 2021 Ocak döneminde listeden çıkartılması kabul edilen eşya kırmızı ile renklendirilmiştir.

Bununla birlikte, hali hazırda AB ithalat değeri 15.000 avro’nun üstünde olup 5 yıl uzatılan ürünler ile 1 veya 2 yıl daha uzatılacak olan ürünler de ekteki listede yer almaktadır.

Üyelerinizin, Ekli listede sunulan ve daha sonraki dönemlerde de askıya alma sisteminde yer almasını istediği ürünlere ilişkin olarak Bakanlığımıza temdit (uzatma) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Başvurulara ilişkin bilgi, tarih ve formlara https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiya- alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi adresinden ulaşılabilmektedir.

Bilgileri ile konunun firmalarımıza duyurulması hususunda gereğini rica ederim.

Not: Askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2020/18 sayılı Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ (İTHALAT: 2020/18) incelenebilir.

Sinan YANAZ                                                              Okan ÖZTÜRK

Bakan a.                                                                         Bakan a.

Daire Başkanı                                                               Daire Başkanı

 

İlgili Kişilerin İletişim Bilgileri :

 İlgili Kişilerin İletişim Bilgileri :

Kimyasallar, Maden-Metal ve Tekstil Hammaddeleri:

 

Elektrik-Elektronik, Otomotiv ve Makine Ara Malları:

Fundagül BACI                  Uzman                 T: 0 312 204 91 46 E: bacif@ticaret.gov.tr

Fatma Hilal YÜNEY         Mühendis            T: 0 312 204 92 96 E: yuneyf@ticaret.gov.tr

 

 

AB ithalat değeri 15.000 avro’nun üstünde olup 5 yıl uzatılan ürünler ile 1 veya 2 yıl daha uzatılacak olan ürünler listesine ulaşmak için buraya tıklayın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll