TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Toplantısı YapıldıTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:23

Relieve generates rolex replica watches more practical .

TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Toplantısı Yapıldı

Maden ruhsat sahiplerinin mali, idari ve teknik yükümlülüklerinin bazıları 30 Eylül’e, bazıları da 31 Aralığa kadar ertelendi.

TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Toplantısı    Yapıldı

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Hisarcıklıoğlu, bu sıkıntılı dönemde kendilerine destek olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e teşekkürlerini ileterek, “Sayın Bakanımız, Madencilik sektörümüzün bu zorlu süreci atlatması için, yasal ve idari düzenlemeler yaptı.

Maden ruhsat sahiplerinin mali, idari ve teknik yükümlülüklerinin bazıları 30 Eylül’e, bazıları da 31 Aralığa kadar ertelendi.

Vergi borcu yoktur yazısının 30 Eylül’e kadar istenilmemesi sağlandı. Orman izin bedellerinin tahsili 3 ay süreyle durduruldu. İşte tüm bu tedbirler, madencilik sektörümüzün ayakta kalmasını sağladı.

Bu vesileyle Sayın Bakanımıza hepimiz adına teşekkürlerimi arz  ediyorum ‘’diyerek madencilerin yanında olduğunun altını çizdi.

COVID 19 kaynaklı küresel ekonomik daralmanın etkilerinin hala sürdüğünü ifade eden  Hisarcıklıoğlu, ortaya çıkan hasarın boyutu da düşünüldüğünde, sektörün ek mali  desteklere ihtiyacı olduğunu söyledi.               

Vergiler, Ruhsat Bedelleri, Devlet hakkı gibi kalemlerde, mali yükü azaltıcı ek tedbirlere ihtiyacı olan sektör, yetkililerden destek bekliyor 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, madencilerin mevcut istihdamlarını korumaları, varlıklarını devam ettirebilmeleri için, başta vergiler olmak üzere, ruhsat bedelleri, devlet hakkı gibi kalemlerde, mali yükü azaltıcı ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu belirterek bu konuda yetkililerden destek istediklerini belirtti.

Ruhsat Güvencesi Mutlak Suretle Korunarak Artırılmalı ve İzin süreçleri Hızlandırılmalıdır

Yılsonunda sona erecek olan desteklerin uzatılması ve kamudan alacakların ödenmesi gerektiğini söyleyen  Hisarcıklıoğlu, “Yatırımcı girişini hızlandırmak için ruhsat güvencesi mutlak suretle korunmalı, hatta artırılmalıdır. İzin süreçleri hızlandırılmalıdır. Zira COVİD 19 salgını üç sektörün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bunlar; gıda güvenliği için tarım, hastalıklardan korunmak için sağlık ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu hammadde güvenliği için madencilik. Dolayısıyla, madencilik sektörümüzü bu süreçte ayakta tutmak zorundayız’’ dedi.

Türkiye madencilik meclisinin bu yönde önemli çalışmalara imza attığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önderliğinde Maden Kanunu üzerinde çalışmalara başlandığını, sektör temsilcilerinin bu çalışmalarda aktif rol almasını sağlayarak, kamu ile özel sektörün tam bir işbirliği içinde ele ele vererek birliktelik sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ; ‘ Aldığımız Yeni Kararla Temdit Süresini 6 ay dan Yıl Sonuna Kadar Erteledik ‘

Küresel ekonomi piyasalarında birçok olumsuzluk yaşandığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, özellikle Mart ve Mayıs aylarında küçük, orta ve büyük işletmelerde sekteye uğrayan ekonomik faaliyetlerin kendilerini genel hedeflerden uzaklaştırdığını söyledi.

Bakan Dönmez, salgın sürecinde enerji sektöründe bazı önemler alındığını söyleyerek, “Bu genel önlemlerin dışında depremden etkilenen Malatya ve Elazığ’daki rödovansçılar ve ruhsat sahiplerinin de vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanlarını Eylül sonuna, devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemelerini de 28 Aralık’a kadar uzattık.

Ayrıca dün imzaladığımız bir kararla temdit süresine 6 ay kala temdit evraklarının Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne sunulmasıyla ilgili şartı yıl sonuna kadar ertelendi. Böylece gelişen şartlar doğrultusunda daha sürdürülebilir madencilik için elimizi taşın altına çekinmeden koyduk” dedi.

Doğa Da Bizim, Madenler De     

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, madencilik ve çevrenin birbirinin karşıtı kavramlar olmadığını vurgulayarak; Doğada , Maden de bizim.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, madencilik ve çevrenin birbirinin karşıtı kavramlar olmadığını vurgulayarak, “Doğa da bizim, madenler de. Hangi alanda madencilik yapılacağı, madencilik faaliyeti için hangi kurumlardan hangi izinlerin alınacağı kanunlarla belli. Ayrıca, bir maden sahası terk edildiğinde, maden sahibi, projesine göre o sahayı rehabilite etmek ve ağaçlandırmakla yükümlüdür” açıklamasında bulundu.

Çevreci bir madencilik prensibiyle madenlerden de doğadan da vazgeçmeyeceklerinin vurgulayan Dönmez, yapılan çevreci yatırımların doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca toplantıya katılan tüm sektör temsilcilerine teşekkür etti.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll