Tarihi Günümüze TaşıyoruzTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:28

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Tarihi Günümüze Taşıyoruz

Afyonkarahisar’da uzun zamandır hizmet veren Parchitechdesign” Tarihi Günümüze Taşıyoruz” isimli bir projeye imza attı. Firma yaptığı projede Kuka robotları kullandı. Mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in ve ateşin ve şiirin tanrısı olan Apollon’u yeniden tasvir etti.

Tarihi Günümüze Taşıyoruz

Parchitechdesign Mermer Türkiye’de eşine az rastlanır bir projeye imza attı. Mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in ve ateşin ve şiirin tanrısı olan Apollon Gürmas Gürel Makina Sanayi A.Ş.Firmasının Kuka robotları ile gerçekleştirdi.

ALANLARIN GENİŞLETİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Yapılan proje hakkında bilgi veren İç Mimar Buse Akbaş, 4 yıldır mermer sektörünün içinde yer aldığını belirterek şöyle konuştu; ” Tasarım gözüyle mermeri değerlendirmek gerekirse özellikle iç mekanda düşünürsek aslında kısıtlı alanlarda kullanılıyor. Bu alanların genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dış mekanda olduğu kadar iç mekanda da olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece mermeri zemin veya duvar malzemesi olarak düşünmek yerine mermerden bir çok obje yapılabileceğini bir çok tasarım ürün çıkarabileceğini bilinmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ROBOTLAR İŞİMİZİ OLDUKÇA KOLAYLAŞTIRIYOR

Robotları fabrikada nasıl değerlendirdiklerini belirten Akbaş; ” Robotlar işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor ve biz bunu yakından takip etmek zorundayız. Sürekli yeni ürünler ve görseller ortaya çıkıyor. Bu sayede robotlar işimizi çok kolaylaştırıyor. Çünkü herhangi bir objeyi işlememiz robotlar sayesinde oluyor. Robotlar sayesinde işlerimiz çok daha kolaylaşmış oluyor” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTE İŞLEMELER EL İLE YAPILIYORDU

Mimari ile Teknolojiyi birleştirdiklerinin de altını çizen Akbaş; “Geçmişte işlemeler el ile yapılıyordu. Şu anda teknolojik ortamda çok daha hızlı gerçekleştirmiş oluyoruz. Çok büyük avantajları var. Özellikle süre bakımından inanılmaz derecede tasarruf sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Robot CNC ile CNC Makinalar arasındaki fark hakkında da bilgi veren Akbaş; ” En büyük avantajı açıkcası işleme farkı. Çünkü CNC Makinalar da 2 boyut üzerinde işleme yapıyorsunuz. X ve Y üzerinde bir işleme yaptığınızı düşünün, bir tablonun üzerinde duran mermeri X ve Y olarak işlem yapmanız gerektiğini düşünün. Fakat robotlar sayesinde bu işlem çok daha farklı boyutlara geldi. Yani bir parçayı tamamıyla 360 derece her noktasından işleyebilme imkanızın olması çok büyük bir avantaj sağlıyor. CNC Makinalarda işlemleri daha az eksen üzerinde gerçekleştiriyorsunuz. Fakat Robotlar sayesinde çok daha fazla eksen kullanabiliyorsunuz. Buda taşın işlenmesi açısından çok daha büyük avantaj sağlıyor. Taşı daha kolay işleyebiliyorsunuz.Taşı her yönden işleyebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİNE AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Metaverse günümüzde çok sık adından bahsettiyor diyerek sözlerini sürdüren Mimar Akbaş; “Teknoloji geliştiği için herşey değişiyor. Teknoloji etkili olmaya başlıyor. Burada da bir İç Mimar olarak tekonolojiye ayak uydurmak için programları değiştirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda mesela bir mermer fabrikasını satışa açabiliyorsunuz. Burada insanların hiç mermer fabrikasına gitmeden gösterebileceğiniz bir evren yaratmanıza neden oluyor” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll