Prof. Dr. Büyüksağiş: Hangi Mermeri Seçmeli?Turkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:23

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Prof. Dr. Büyüksağiş: Hangi Mermeri Seçmeli?

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde, AKÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü ve İç Mimarlar Odası Afyonkarahisar İl Temsilciliği işbirliğinde “Hangi Mermeri Seçmeli?” konulu seminer gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Büyüksağiş: Hangi Mermeri Seçmeli?

AKÜ’nün kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında İbrahim Küçükkurt konferans salonunda düzenlenen seminerde Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş “Hangi Mermeri Seçmeli?” konusunu anlattı. Seminere GSF İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Okuyucu, İç Mimarlar Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Zakire Alimoğlu ile birlikte öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Açış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Okuyucu, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü olarak öğrencilerin mesleki gelişimi için sürekli değişik konularda periyodik seminerler düzenlediklerini söyledi.

AKÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş ise “Hangi Mermeri Seçmeli?” konulu sunumunda; mermeri üreten maden mühendisleri ile mermerlerle estetik tasarımlar yapan ve yapılarda kullanarak değer katan mimar, iç mimar ve tasarımcıların üniversite çatısı altında ilk kez bir araya gelmesinin çok önemli bir başlangıç olduğunu ifade etti. Büyüksağiş, Afyonkarahisar’ın ‘Mermer Başkenti’ olarak anılması nedeniyle artık Afyonkarahisar’dan dünyaca tanınan doğaltaş tasarımcılarının da çıkma vaktinin geldiğini de sözlerine ekledi.

Mermer ve doğaltaşlara ait tanıtıcı bilgilerin verildiği, kullanım yeri seçiminde dikkat edilecek hususların anlatıldığı seminerin ilk oturumdan sonra, seminer, katılımcıların mermer ve doğaltaş örnekleri üzerinde aşındırma, çizme, asitlere dayanım, tane boyutu ve gözeneklilik gibi özelliklerini deneyerek öğrendikleri workshop ile devam etti. Seminerin son oturumunda ise Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş tarafından mermer ve doğaltaşların yanlış seçilmesinin, yanlış yüzey işlemi ve yanlış kullanım yeri seçiminin nasıl sonuçlar doğuracağı, doğru mermer ve doğaltaş seçimi ile yapılan estetik tasarım ve uygulamaların nasıl eşsiz eserler ortaya çıkaracağı da görseller üzerinden anlatıldı.

Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş kapanış konuşmasında ise seminer aracılığıyla iç mimarlık öğrencilerine doğaltaşları tanıtarak, Maden Mühendisliği Bölümü ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü olarak birlikte yurt içinde ve yurt dışında doğaltaş tasarımına ilişkin yarışmalarda, öğrencilerden takımlar oluşturularak özgün, kaliteli ve iddialı tasarımlarla yarışmalara katılmayı hedeflediklerini ifade etti.

Seminer, soru cevabın ardından katılımcıların birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeleri ile son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll