İHA'lar İscehisar Semalarında GöründüTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:39

Relieve generates rolex replica watches more practical .

İHA’lar İscehisar Semalarında Göründü

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği ve Harita Mühendisliği Bölümlerinin ortak bilimsel araştırma projesi kapsamında, mermer ocaklarının insansız hava aracı (İHA) yardımıyla üretim haritalarının çıkartılması ve üretim miktarlarının saptanmasına ilişkin çalışmalar başlattı.

İHA’lar İscehisar Semalarında Göründü

Mermer Ocaklarında Arazi Çalışmaları Yapılacak

Bu çalışma kapsamında Mühendislik Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Doç. Dr. Murat Uysal, Arş Gör. Mustafa Gürsoy ve Arş. Gör. Eren Can Seyrek ile birlikte lisans öğrencisi Enes Çelik’ten oluşan bir ekip tarafından İscehisar’da bulunan Sayın İnşaat (Mabella Mermer), Bekişoğlu Mermer ve Selim Kılıç Mermer’e ait mermer ocaklarında arazi çalışmaları yapılarak verimli çalışmalara imza atıldı.

Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, çalışmalarla ilgili şunları kaydetti:

Büyüksağiş “Bölümümüze mermer ocakçılarımızdan ve diğer madencilerimizden, sahalarının saptanmasına ve etüt edilmesine, üretim haritalarının oluşturulmasına, blok üretim ve pasa miktarlarının saptanmasına ilişkin talepler yoğun bir şekilde gelmekteydi. Bizde sektörün bu talebine cevap verme adına yola çıktık.

Bu konu üzerine, Harita Mühendisliği Bölümü Fotogrametri ABD Başkanı Doç. Dr. Murat Uysal’ın da destekleri ile birlikte ekip kurarak ortak arazi çalışmaları yapmaya başladık. İHA’larla elde edilen görsel ve sayısal verilerin işlenerek bilimsel araştırmaların yanı sıra, raporlama faaliyetleri de yapılacaktır.

Halen Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), sahalara ilişkin raporlarda İHA’lardan elde edilmiş verileri de doğrudan kabul etmeye başlamıştır. İHA’lar ile saha ölçümleri firmaların işlerini daha çabuklaştırmakta, oldukça hassas düzeyde üretim ve stok miktarları saptanabilmektedir.

Profesyonel bir ekiple yalnız Afyonkarahisar değil tüm ülkemiz madenciliğine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. “dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll