İbrahim Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”Turkuaz Gazetesi

13 Ağustos 2022 - 13:05

Relieve generates rolex replica watches more practical .

İbrahim Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan doğal taş sektörünün en tecrübeli isimlerinden İbrahim Alimoğlu, tecrübenin “gençlerin enerjisiyle” buluşacağı bir yönetim anlayışı ile yola çıktıklarını söyledi.

İbrahim Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

Gençler olmadan madencilik olmaz

Hedeflerinin “sürdürülebilir ihracat” olduğunu ifade eden Alimoğlu, “İhracatın sürdürülebilir şekilde artması için yönetim kurulumuzda yer alacak gençlerle birlikte yol alacağız. Onlara güveniyor, inanıyoruz. Çünkü madencilik sektörünün geleceği onlarda. Gençler olmadan madencilik olmaz. Onlar bizim tecrübelerimizden, biz onların enerjilerinden faydalanacağız” dedi.

Hedef 12’den vurulacak

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı da olan Alimoğlu, Türkiye’nin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 60’a ulaştığını belirterek,  “Hedefimiz doğal taş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye genelinde yüzde 75’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmak. Görevimiz ise sektörün 6 milyar dolar olan ihracat gelirini, 2025 yılı sonunda 12 milyar dolara çıkarmak. Tecrübe ve gençlerin enerjisi ile hedefi 12’den vurup, görevimizi tamamlayacağız” diye konuştu.

Alimoğlu’nun projeleri

Maden Platformu’nun en son İstanbul’da düzenlediği Madencilik Çalıştayı’nın beşincisini yıl sonuna doğru Afyonkarahisar’da gerçekleştireceklerini belirten EMİB Başkan Adayı Alimoğlu, projelerini şöyle açıkladı:

Maden Kanunu

“Maden Kanunu 25 kez değişikliğe uğradı. Sınırları belirli, yönetmeliğin tüm maddeleriyle açık olduğu bir Maden Kanunu’nu elzemdir. Bunun için çalışacağız.”

Tek Bakanlık

“Tabii Varlıklar Bakanlığı’nın kurulmasını talep edeceğiz. Bu konudaki raporumuzu Cumhurbaşkanlığı ile hükümete ileteceğiz.”

Sorunlara hızlı çözüm

“Türkiye Madenciler Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin aralarında olduğu 16 STK’nın katılımıyla Madencilik Platformu’nu kurduk. Sorunların çözümü için ortak hareket ediyoruz. Bu güç birliği ile sorunlara karşı hızlı çözümler üreteceğiz. İlk olarak madencilere yönelik mazotta ve 4×4’lerde ÖTV indirimi için çalışılacak.”

Yeşil dönüşüm

“Bizim için önce insan, sonra çevre, daha sonra maden geliyor. TÜMMER’de sürdürülebilirlik için başlattığımız AB projesini birliğimizde de genişleterek devam edeceğiz.”

EMİB Metaverse’de olacak

“Türk madenlerinin Dünya’ya tanıtılması ve pazarlanması için Metaverse’de projeler hayata geçirilecek.”

Yurt dışı tanıtım

“Farklı kıtalarda Türk doğal taşının tanıtılacağı VR gözlük stantlarıyla, ülkenin potansiyel ocak ve işletmeleri tanıtılacak. Yurtdışı tanıtım etkinlikleri, fuar katılımları, alım heyeti ve sektörel ticaret heyeti organizasyonları artırılarak devam edecek.”

Güçlü işbirliği

“AMORF Tasarım Yarışması ile mimar, tasarımcı ve öğrencilere birebir ulaşılarak .Türk taşlarının tanıtımına, projelerde kullanılmasına ve katma değerli ürün üretimine katkıda bulunulacak.”

URGE projeleri, sektöre istişare zemini sunan ‘Hayatımız Maden Çalıştayı, EMİB bünyesinde büyüyerek devam edecek. Sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri güçlendirilecek.”

Yeni bir kültür

“Sürdürülebilir Taş-Mimari için AR-GE çalışmaları yapılacak. Bu sayede atık moloz problemini ortadan kaldırarak, atık molozu daha yaygın kullanıma ulaştırmayı hatta yeni bir müteahhit kültürü yaratmak hedefleniyor. Taş öğütme kooperatifleri için çalışmalar yapılacak. Maden mühendisliği öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlenecek.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Turan Şimşek 19 Mart 2022 / 15:00 Cevapla

Hakkaniyeti, hayat tecrübesi ve ileri görüşlülüğü ile Sayın Ibrahim Alimoğlu\′nun çok başarılı işler yapacağına eminim.

sperrmüll