Fatih Altaylı'ya tepkiler çığ gibi büyüyorTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:04

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Fatih Altaylı’ya tepkiler çığ gibi büyüyor

Gazeteci Fatih Altaylı’nın Habertürk’te ki köşesinden sonra Marmara Adasını ve adada çalışan mermer ocaklarını hedef göstermesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman AKSOY’un da bilgilendirmeli ve nazik cevabı âdeta kanayan yaramıza merhem olacak şekilde kaleme alınmış.

Fatih Altaylı’ya tepkiler çığ gibi büyüyor

Adalılar Adasına Sahip Çıkıyor

Dördüncü kuşak mermerci olan Hasan Burak Alimoğlu’nun Fatih Altaylı’ ya ulaştırılmak üzere istinaden yapmış olduğu açıklama sektör çalışanları tarafından takdirle karşılandı.
Süleyman AKSOY “Marmara Adalar Belediye Başkanı olarak adamızın gelişimi için emek harcayan herkese kapımız açıktır, buyurun gelin adamızın sesini birde adalılardan dinleyin” dedi.

Adada yaşayan ve sorunlarla birebir yüzleşen, adanın gelişimi için gecesini gündüzüne katan Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un cevabı gazetemize, İstanbul Mermerciler Dernek Başkanı  Cemal Keleş tarafından ulaştırılmıştır.
İstanbul Mermerciler Dernek Başkanımız Sayın Cemal KELEŞ ‘e ve Belediye Başkanı Süleyman AKSOY’a verdikleri emek için teşekkürü bir borç biliriz.
Umarız Fatih Altaylı ve diğer gazeteciler sektörün bu serzenişine duyarlı davranır ve milli ekonomiye milyar dolarlar kazandıran doğal taş sektörüne pozitif yaklaşırlar.

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman AKSOY’un açıklaması

Sevgili Fatih Altaylı ;
Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. Ben önce güzelim ada deyip sonra yok oluyor diye telaş ettiğiniz Marmara Adalarının Belediye Başkanı Süleyman AKSOY… 25 yıl önce mermer ocaklarında jeoloji mühendisi olarak çalışmak için Trabzon Sürmene’den Marmara adasına iş için geldim, bu cennet adayı çok sevip adaya yerleştim ve adada önce Saraylar sonra da İlçe Belediye Başkanı oldum. Görevde 11. hizmet yılımı tamamlıyorum. Dediğiniz gibi Marmara Adası, Marmara Denizinin en temiz, en sakin, en güzel adalarından biri ve o zamanlar imkansızlıklarıyla da yaşaması zahmet isteyen bir ada idi. Zaman içerisinde bu imkansızlıklarla mücadele etmek şahsıma düştü ve bu görevi gururla taşıdığımı belirterek birkaç şey söylemek istiyorum:

Marmara Mermeri; Marmara Denizine, Adalarına, Bölgesine adını veren Marmara’nın en önemli değeridir bizler için. Kıymet azaltmadığını, aksine kıymet arttırdığına çoğu kez şahit olmuşuzdur. Türkiye’nin Mermer Üretiminin %37’sine ve dünyanın tek alandaki en büyük rezervlerine sahip adamızda çıkarılan bu değerli taş, yaklaşık 4000 yıl önce cennet vatanımızdan dünya tarihinin en önemli eserlerine yapı taşı olmuştur. Her daim göz kamaştıracak incelikle işlenerek turizme dolaylı olarak katkı sağlamıştır. Mescid-i Aksa’dan Ayasofya’ya; Dolmabahçe’den Truva’ya aklınıza gelen tüm tarihi yapılarda kullanılmış ve adada turizm misafirlerinden çok çok önce var olmuştur. Adanın en önemli ekonomik değeri ve adada yaşayan yerli nüfusun ekmek kapısıdır. Adanın gözden uzak tarafı tam bir talan alanı diye bahsettiğiniz Saraylar Mahallesi, turizm sektöründe de başarılı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Yerleşik nüfusu 3000 iken bu rakam yaz aylarında 80.000’ni bulmaktadır. Adanın en geniş plajlarına sahip Saraylar Abroz Mevkiinde ülkemizde sayılı bulunan çocuklara yönelik trafiğe kapalı Abroz Masal Park adında tematik bir çocuk parkı bulunmaktadır. Mermerden dolayı nem oranı sıfıra indiği için yaz kuraklığının hissedilmesi Saraylar’ da daha azdır. Bu sebeple en verimli yaz sezonu adanın bu bölgesinde geçmektedir. Gün geçtikçe ziyaretçi sayısı artmakta ve her yıl memnuniyet dönüşleri almaktayız.

Gelelim yazınızdaki yanlış bilgi aktarımına; İlçemizde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından alınan 45 adet Maden Ruhsatı bulunmaktadır. Bu ruhsatlar üzerinde 60’a yakın işletme faaliyet göstermektedir. Bu işletmelerde doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 3000 kişi istihdam edilmektedir. Ruhsatsız ve izinsiz çalışan işletme yoktur. “ÇED raporuna gerek olmadığı” ibaresi yanlıştır. Çünkü tüm işletmelerin ÇED raporu vardır. Dağlardan salınan moloz dediğiniz atıklar ilçemizde yeni kurulan kırma eleme tesisleri sayesinde mıcır ve toz haline dönüştürülerek kimya sanayiinden endüstriye birçok alanda ülkece kullanılmaktadır.

Biz yıllardır madenci kardeşlerimiz ile omuz omuza Ada’nın daha yaşanır bir hale dönüşmesi için elimizden geleni yaptık. Marmara Adalar Belediye Başkanı olarak çaldığım ilk kapı, hep onların kapısı oldu. Birlik ve beraberlik içinde Ada‘ da sadece yaz aylarındaki turizm faaliyetleri için değil, tüm yıl boyunca ihtiyaç duyulan hizmetler için seferber olduk. Sağlıktan eğitime; ulaşımdan sanayiye tüm alanlarda madenci kardeşlerimizin önderliğinde nice adımlar attık. O adımları atan önemli madencilerimizin adını, “Adayı yok ediyor.” dediğiniz mermerlerinin üzerine yazarak adlarını nesilden nesil e aktarmaya çalışıyoruz.

Dilerim ki bir gün sizleri aramızda görüp bir mermer ocağına sırtımızı vererek değil yamacında oturarak Marmara Denizi’ne nazır tüm ada sorunlarımızı enine boyuna konuşacak fırsatımız olur. Belki içeriden baktığınızda kaleminizden daha faydalı şeyler dökülür bu cennet ada için…’dedi.

Saygılar,
Süleyman AKSOY
Marmara Adalar Belediye Başkanı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tamer ÖZTÜRK 25 Ocak 2021 / 21:36 Cevapla

Sevgili başkanım adamıza ayrım yapmadan sağlıktan eğitime ulaşımdan mimariye turizimden sanayiye birçok alanda büyük hizmetler veriyor adeta koca koca illeri ilçe belediyesi olarak kıskandırıyorsunuz.
Mermer ocaklarına ve maden alanlarına gelince .
Sevgili ocak sahiplerimize adamıza verdikleri hizmet ve iş imkanlarından dolayı minnetdarız örnek bir kaza sonucu elektirik ihtiyacı için ocaklarındaki imalatı durdurup jeneratörlerini ada halkının hizmetine sunmaları çok onurlu bir davranıştı teşekkürü hak ediyorlar..
Gelelim maden moloz alanlarına bu konuda bir sorun var tabiki ancak bu sadece sizin ve ocak sahiplerinin sorunu değil yılların getirdiği bir sorun ancak bu konuda sizin önemli çalışmalarınızın olduğunu biliyor son dönemlerde ticari imkan ve alanların gelişmesiyle moloz olan o madenlerin hızlı bir sekilde işlenmeye ve ekonomiye döşdüğünüde görüyoruz.
Fatih portakalın adamız hakkındaki bu eleştirileri kaleme alırken muhattabı siz ada halkımız ve maden ocak işletme sahiplerimizide ziyaret ederek görüş öneri sıkıntı ve geleceğe dair fikirlerinide alsaydı isabet olurdu.
Ama olsun reklamın iyisi ve kötüsü olmaz eminimki siz bunu avantaja dönüstürüp adamızın reklamını yaparsınız …

Postacı Çantası 25 Ocak 2021 / 22:55 Cevapla

Hem adamızın hemde başkanımızın her daim arkasındayız,bilgilerinize arz ederiz sayın Altaylı

Uğur Altay 27 Ocak 2021 / 00:10 Cevapla

Ada halkı değil, Süleyman Bey’in arkasında duranlar sadece adayı parsel parsel işgal eden maden sahipleridir! Adanın tarihini bilmeyen, kültürünü bilmeyen Süleyman Bey yenilik adı altında kültürel hezeyan yaratmaktan öteye geçemedi. Bu kadar güzelleme yapılacağına birisi de bu ocaklarda kaç işçinin hayatını kaybettiğini, sigortasız, güvencesiz kaç işçinin ocaklarda çalıştırıldığını açıklasın.

sperrmüll