Doğal taş sektörü SOS veriyorTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:18

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Doğal taş sektörü SOS veriyor

Mermerciler üretim maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çekerek tüm milletvekillerinden yardım istediler.

Doğal taş sektörü SOS veriyor

Elektrik ve yakıt giderleri yüzünden sanayi durmak üzere

Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Dernek Başkanı Muharrem Çakmak başta elektrik ve yakıt zamları olmak üzere, doğal taş sektöründeki her türlü yardımcı sarf malzemelerindeki artışların, üreten sanayiciyi üretemez hale getirdiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti. 

Muharrem Çakmak “Ülkemizdeki yüksek enflasyonun yukarı doğru çıkışı, geçtiğimiz aylarda dolar ve euro kurları aşırı yükselmesi ve dalgalı kur politikası ı sonucunda her türlü ürünün fiyatlarını yükselmiştir.

Bu durum karşısında doğal taş sanayisinde çalışan üreticilerini de derinden etkilemiştir. 

Özellikle 01 Ocak 2022 tarihi itibarıyla düzenleme yapılan elektrik fiyatlarının % 127 artırılması mermer fabrikalarını,  mermer ocaklarına ve mermer atölye işletmelerini endişelendirmiş, yapacakları üretimleri artan maliyetler sebebiyle yapamaz hale getirmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı müşteriye fiyat veremez hale geldikleri gibi,  yükselen maliyet artışlarını satış fiyatlarının üzerine eklediklerini de ise müşteri ile problemler  yaşayıp sipariş iptallerine kadar olumsuzluklar yaşanmıştır.  Hem almakta, hem de satmak da zorlanır hale gelen sanayicimiz  artan elektrik faturaları bu ay sonu sonu itibarıyla üreticilere yansımaya başlamıştır.

Elektrik Faturalarını  gören üreticiler derneğimizi arayarak bu girdi maliyetleri ile sürdürülebilirliğin zor olacağını bunun içinde yetkililerden bir çözüm bulmalarını istemektedir.

Sadece elektrik fiyatları değil mermer üreticisinin ana giderleri olan her şey faiş şekilde yükselmiştir. Motorin ve yakıt  giderleri son bir yıl içinde % 115 yükselmiştir.  Sadece bununla kalmamış asgari ücretin yükselmesi ile işçi maliyetleri de  %50 yükselmiştir.

Doğal taş sektörünün vaz geçilmezi olan, testere, soket, abrasiv, Elmas teller,  epoksi reçine, kasa, ambalaj   gibi bir çok ürün her türlü sanayi ı ürünü ve tüm sarf malzemelerinin fiyatları da aşırı yükselmiştir. 

Bu artan maliyetler karşısında bütün üreticiler sektörün geleceği ve sürdürülebilirliğinden endişe duymaktadırlar buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Başka Afyonkarahisar milletvekilleri olmak üzere Türkiye Büyük millet meclisinde bizleri temsil eden bütün yetkililerin üreticilerin artan maliyetlerine bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.  En azından deniz taşımacılığı yapan araçlardaki uygulanan indirimleri motorin tarifelerinin de,  doğal taş üreticilerinin yararlanmasını istiyoruz. Madenciler sanayinin hammaddesi üretiyor bunun için de doğal taş üreticileri başta olmak üzere üzere bütün maden üreticilerine indirimli elektrik ve indirimli motorin ile yakıt verilmesini istiyor ve bekliyoruz kamuoyuna saygılarımızla arz ederim.” dedi. 

 Dünya doğal taş başkentinden yükselen ve Afyonkarahisar Mermerciler Dernek  Başkanı Muharrem Çakmak, başta olmak üzere, doğal taş sektörünün bu çığlığına,  Afyonkarahisar Milletvekilleri başta olmak üzere tüm yetkililerden yardım beklentisi artarak devam ediyor. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll