"Bir Zamanlar İscehisar" İlçenin Geçmişine Işık TutuyorTurkuaz Gazetesi

14 Ağustos 2022 - 20:48

Relieve generates rolex replica watches more practical .

“Bir Zamanlar İscehisar” İlçenin Geçmişine Işık Tutuyor

İscehisar’ın Geçmişine Işık Tutacak “Bir Zamanlar İscehisar” Kitabı Yayınlandı.

Ülkemizdeki OSB’ler içerisinde ayrı bir yere sahip olan İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hizmetlerine bir yenisini ekledi. Araştırmacı yazar Hasan Özpınar tarafından kaleme alınan Bir Zamanlar İscehisar adlı eser okuyucuyla buluştu.

“Bir Zamanlar İscehisar” İlçenin Geçmişine Işık Tutuyor

Afyonkarahisar’ın köklü yerleşim yerlerinden birisi olan ve 2000 yılı aşkın bir zamandır mermerleri dünyanın dört bir tarafını süsleyen mermerin başkenti İscehisar’ın geçtiğimiz yüzyıldaki fotoğrafları ile yolu İscehisar’dan geçen seyyahların izlenimleri ve mermer sektörünün gelişimi kitaplaştı. Araştırmacı yazar, Hasan Özpınar’ın hazırladığı kitapta 2000 yıl öncesinden başlayarak özellikle 1700, 1800 ve 1900’lü yılların başında İscehisar’a gelen seyyahların hatıralarının yanı sıra Osmanlı arşivlerindeki İscehisar’da ki mermer ocaklarına dair belgelerde ilk kez gün yüzüne çıkarıldı.  Kitapta yer alan fotoğraflar ilçenin 1890’lı yıllardan başlayarak 1980’lere varıncaya kadar geçirdiği değişimi belgeliyor.

Vali Gökmen Çiçek’i ziyaret eden, İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Uğur Kapar, İscehisar Belediye Başkanı OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ŞAHİN, İscehisar OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Demirel, İscehisar OSB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Özcan, OSB Müdürü Muhammed Bacaksız ve Araştırmacı Yazar Hasan Özpınar arşiv niteliği taşıyan kitabı takdim ettiler.

Mermerin İlçemizi için Değerini Ön Plana Çıkarmak İstedik

Bu sırada söz alan ve kitabın içeriği hakkında bilgiler veren Kaymakam Uğur Kapar: “Antik dönemden bu yana kullanılan İscehisar Mermerleri Roma’da ki yapılardan, Ayasofya’ya, Anıtkabir’ den, TBMM binasına ve dünyanın dört bir tarafında ki yapılara varıncaya kadar mührünü vurmuştur. İrili ufaklı yüzlerce tesisiyle, binlerce çalışanı ile ekonomiye katkı veren İscehisar’ lı sanayicilerimiz bununla da yetinmeyerek günümüzde ülke genelinde mermer sektörünün öncüsü olmuşlardır.

Sanayicilerimizin bir hayır hizmeti olarak yaptıkları okullar, dini yapılar, Kadın Kültür evleri, hastaneler ilçemizi her alanda ön plana taşımaktadır. Bizlerde İscehisar Mermer İhtisas OSB olarak ilçemizin sanayi olarak kalkınmasına önem verdiğimiz kadar kültürel kalkınmasına da önem veriyoruz. İscehisar’ın kalkınma hamlesinin baş aktörü olan mermer sektörü geçmişte nasıldı? Bugünlere nasıl geldi? İscehisar’a kimler geldi, kimler geçti? İscehisar’ı nasıl gördüler? İşte bu soruların cevaplarını bu kitapta topladık ve bu eser ortaya çıktı” dedi.

Şehrimizin Geçmişine Işık tutacak

Vali Gökmen Çiçek ise konuşmasında; “Afyonkarahisar zengin tarihi ve kültürel birikimi ile yaşayan bir şehir. Her bir sokağı, her bir noktası ayrı bir tarihi hazine, ayrı bir kültürel eserle dolu. Her bir sokakta bambaşka ufuklara gidiyor, tarihte yolculuğa çıkıyorsunuz. Maddi kalkınmanın temeli kültürdür ve kültürel yayınlarda bir yerleşimin aynasıdır. Bu eser hem mermer sektörüne hem de mermer diyarı şehrimizin zengin kültürel geçmişine ışık tutacaktır. Böyle bir eserin İscehisar ilçemize ve şehrimizin kültür arşivine önemli katkısı olacağına inanıyorum.

Emeği geçen OSB Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Şahin, Adnan Demirel, Necmettin Ayyıldız ve Cihat Özcan’a OSB Müdürümüz Muhammed Bacaksız ve farklı kaynaklardan yararlanarak böyle bir eser ortaya çıkaran yazarımız Hasan Özpınar’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll