ABD doğaltaşta yüzde 25 ek vergi uygulamasını 6 ay süreyle ertelediTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:17

Relieve generates rolex replica watches more practical .

ABD doğaltaşta yüzde 25 ek vergi uygulamasını 6 ay süreyle erteledi

ABD Ticaret Kanunu kapsamında işlenmiş mermer ve traverten gibi doğal taş ürünlerine yönelik yüzde 25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi uygulaması 6 ay süreyle askıya alındı.

ABD doğaltaşta yüzde 25 ek vergi uygulamasını 6 ay süreyle erteledi

TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer’in TİM’i temsilen ilgili soruşturma kapsamında yaptığı savunma sonucunda, yaptırıma konu olan doğal taş ürünleri 4 GTIP’ten 3 GTIP’e düşürüldü. İlave vergiden etkilenecek doğal taş ürünlerinin toplam değeri ise 25 milyon dolardan 15 milyon dolara geriledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından ABD Ticaret Kanunu’nun 301’inci bölümü kapsamında bir soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmaya göre aralarında işlenmiş mermer ve traverten gibi doğal taşların da yer aldığı ürünlere yönelik yüzde 25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi konulması gündeme geldi. Farklı sektörlerden Türk menşeli 45 ürüne yönelik ek vergi kapsamında yazılı görüş iletme sürecine İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) de müdahil oldu ve vergi uygulamasının uluslararası görüşmeler sonlanıncaya kadar askıya alınması talep edildi.

İMİB ilave gümrük vergisinin kaldırılması için yoğun çaba gösterdi

USTR’nin yaptığı açıklamada, Türkiye ile birlikte Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hindistan ve Avusturya’dan ithal edilen ürünlere ilave gümrük vergisi getirilmesine onay verildiği belirtildi. Yanı sıra söz konusu vergilerin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve G20 süreçleri kapsamında çok taraflı olarak yürütülen müzakerelerin tamamlanmasına zaman tanımak amacıyla 180 güne kadar askıda olacağı ifade edildi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği yazılı görüş iletilerek sürece dahil oldu ve gerçekleştirilen kamu dinleme toplantısında da sözlü olarak savunma yapıldı, ayrıca soruşturmaya konu tüm sektörler (maden, halı, tekstil, mücevher, seramik) için Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni (TİM) temsilen TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, konuyla ilgili vergi uygulamasının olumsuz neticeler doğurabileceğini ilgili mercilere aktararak ülkemizin savunmasını yaptı. Yapılan soruşturma sonucunda yüzde 25 vergi uygulaması 6 ay süreyle ertelendi. Ayrıca olası yaptırıma konu olan doğal taş ürünleri 4 GTIP’ten 3 GTIP’e düşürüldü ve  ilave vergiden etkilenecek doğal taş ürünlerinin toplam değeri 25 milyon dolardan 15 milyon dolara geriledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll