Yeni maden yasası hakkında merak edilenler açıklandıTurkuaz Gazetesi

13 Ağustos 2022 - 13:06

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Yeni maden yasası hakkında merak edilenler açıklandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Şeref Kalaycı Bloomberg TV’de yayınlanan Maden Dünyası programında madencilik, doğal taş sektörü ve tüm madencilerin merakla beklediği yeni maden yasası gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni maden yasası hakkında merak edilenler açıklandı

MADENCİLİK OLMAZSA OLMAZ

Yeni maden yasasının en yetkili isimlerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı yeni maden yasası hakkında merak edilenleri anlattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı Bloomberg TV’de yayınlanan Maden Dünyası programında madencilik, doğal taş sektörü ve tüm madencilerin merakla beklediği yeni maden yasası gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, pandemi döneminde madencilik ve gündeme dair konulardan bahsetti.

Sözlerine madenciliğin hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsederek başlayan Kalaycı “su içtiğimiz bardak, içinde bulunduğumuz bina, kullandığımız cep telefonları bunların hepsi madenden yapılmış. Madensiz bir hayat düşünülemez, madeni hayatımızdan çekip alırsak taş devrine döneriz. Madencilik sadece sanayiye değil tarım sektörüne de girdi sağlıyor. Bu yüzden madencilik ve tarım bir ülke için olmazsa olmazdır.” Şeklinde konuştu.

Mermer ve doğal taşta Türkiye’nin çok şanslı olduğunu belirten Kalaycı, dünyada ki rezervlerde ikinci, üretimde ise üçüncü konumda olduğumuzu söyledi. Kendimizi eleştirmek istiyorum diyen Kalaycı: “Doğaltaş konusunda rezerv anlamında bu kadar şanslıyız ancak bunu daha katma değerli satabiliriz. Bakanlık olarak yaptırdığımız bir çalışmada, Türkiye’nin ihraç ettiği miktarda mermeri İtalya ihraç etmiş olsaydı ne olurdu diye, çıkan sonuç yaklaşık bizden beş kat daha fazla para kazanacağıydı.”

 

CEZALARDA CİDDİ DÜŞÜŞ OLACAK

Kalaycı, tüm madencilerin merakla beklediği yeni maden yasasından bahsederek ciddi değişiklikler olacağını söyledi. 1985 yılında çıkmış ve günümüze kadar yirmi üç kez değiştirilmiş olan eski yasaya madencilerin yamalı bohça, ceza yasası gibi şeyler dediklerini belirten Kalaycı yeni yasa ile bunun gibi eleştirileri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti; “İdari para cezalarının sayısı elliden, otuz bire düşüyor. Faaliyet durdurma cezası on dörtten, sekize düşüyor. On sekiz durumda verilen ruhsat iptali ceza sayısı yediye düşüyor. Ruhsat güvencesini sağlama konusunda bu rakamların önemli olduğunu düşünüyorum”

 

MADEN HAKLARI SADECE TÜZEL KİŞİLERE VERİLECEK

Maden haklarının yeni yasa ile gerçek kişilere verilmeyeceğini belirten Kalaycı, gerçek kişilerde miras söz konusu olduğunda maden haklarının bölünmesi gibi ciddi problemler doğduğunu belirterek yeni yasa ile artık sadece sermaye şirketleri madencilik yapabileceğini söyledi.

 

RÖDÖVANSÇILARA BÜYÜK KOLAYLIK

Rödövans yolu ile madencilik faaliyeti gösterenlerin eski yasada büyük sorunlar yaşadığından bahseden Kalaycı, yeni yasa ile bu sorunları ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti. Örnek olarak sevk fişi, patlayıcı talep etme yetkisi, daimi nezaretçi atayabilme yetkisi, YTK sözleşmesi yapabilme yetkisi gibi daha pek çok yetkiyi artık rödövansçılar, ruhsat sahibinin iznine gerek duymaksızın kendileri yapabileceğini belirtti.

 

MADEN RUHSAT ALANI YÜZ HEKTARDAN İKİYÜZ HEKTARA ÇIKACAK

Mermer ruhsatlarında madencilik yapılabilecek alanın mevcut yasa ile yüz hektar olduğunu söyleyen Kalaycı, yeni yasa ile bu alanın iki yüz hektara çıktığını söyledi.

 

REHABİLATASYON ŞART OLACAK

Rehabilitasyon konusunun önemine değinen Kalaycı, “Terk edilen maden sahalarının rehabilitasyonu yapılacak, aldığımız ruhsat ücretlerinin %30’unu bu rehabilitasyona ayıracağız. Rehabilitasyon zorunlu hale getirilecek .Ayrıca kısmi rehabilitasyonda yapılabilecek. Örneğin sahanın bir kısmında çalışmayı tamamladınız farklı alana geçtiniz. Biz çalışmayı tamamladığınız alanı rehabilite ederiz, siz çalışmaya devam edersiniz. Dolayısıyla bu çirkin görüntülerden de kurtulmuş olacağız” şeklinde konuştu.

 

YENİ MADEN ARAMA ŞİRKETLERİ DOĞACAK

Yeni maden yasasının getirdiklerinden bir yenisi de maden arama şirketleri olacağını kaydeden Kalaycı “Maden aramaları jeologlar nezaretinde yapılacak ve büyük şirketler oluşacak. Bu şirketlerin sadece işleri maden arama olacak.” Dedi.

 

OCAKLARDA MİNUMUM ÜRETİM YAPMA ŞARTI KALKIYOR

Maden ocaklarında minimum üretim zorunluğu olduğuna değinen kalaycı bunun kaldıracağını belirterek şöyle konuştu “Mermer ocaklarından örnek verecek olursak, mermerde modaya göre hareket vardı. Modası gecen ocakları üretim yapmaya zorlarsak burada kaynak israfı söz konusu olacak. Bu yüzden bu minimum üretim şartını da kaldıracağız.”

YENİ MADEN YASASI DAHA MODERN GÖRÜNÜMLÜ

Yeni maden yasasının dünya normlarına uygun olduğunu vurgulayan Kalaycı, “Cezayı değil, teşviki esas alan, madencinin işini kolaylaştıran, çevreye saygılı olan daha modern görünümlü bir yasa olacaktır.” Dedi.
Ayrıca madencilik yapılan alanlardan bahsederek “Madencilikte örnek ülkeler vardır Kanada gibi Avusturalya, ABD gibi madencilikte standartları olan ülkeler vardır. O standartlarda mevzuatlar vardır, mesela çevre mevzuatı vardır, herkes her istediği alanda da madencilik yapamaz mesela milli parklarda madencilik yapamazsınız, sit alanlarında, su havzalarında, tarım, imar alanlarında madencilik yapamazsınız.
Bir madenciye sen bu alanda madencilik yapabilirsin denmişse, kamu menfaati gözetilerek denmiştir. Yani herkes her istediği alanda madencilik yapamaz.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Cuma Coşkunca 15 Şubat 2021 / 22:45 Cevapla

Türkiye’ni hangi maden daha çok ihtiyaç duyuluyor

sperrmüll