Üretici Zor DurumdaTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 21:48

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Üretici Zor Durumda

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, toplantıda son zamanlarda yapılan zamlardan dolayı, özelliklede sanayiciyi zorlayan elektrik faturalarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

Üretici Zor Durumda

‘Sanayi İşletmelerimiz İçin Elektrik İndirimi Talep Ediyoruz’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2022 yılının Şubat ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci idaresinde, küresel salgın kurallarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu’nda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Meclis Üyelerimiz Sayın Alper Alp ve Sayın Sami Korhan Gülhan’ın Meclis Üyelikleri sona ermiştir. Kendilerine şimdiye kadar sundukları katkı dolayısıyla teşekkür ediyorum. Sayın Abdurrahman Okşar ve Sayın İbrahim Alimoğlu, Meclisimizin yeni üyeleri olmuştur. Sayın Okşar ve Sayın Alimoğlu’na başarılar dilerim. Malumunuz olduğu üzere Sayın İbrahim Alimoğlu, Disiplin Kurulu Üyemizdi. Meclis’te aldığı görev dolasıyla Disiplin Kurulumuzdan ayrılmak durumunda kaldı. Sayın Alimoğlu’na Disiplin Kurulumuz ’da yaptığı çalışmalar dolayısıyla teşekkür ederim; Sayın Alimoğlu’nun yerine gelen Sayın Abdullah Taş’a başarılar dilerim. Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Halit Özutku, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası İl Başkanlığı’na atanmıştır. Sayın Özutku’yu kutluyor; çalışmalarında başarılar diliyorum.” Dedi.

23 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen çalıştay hakkında da bilgi veren Başkan Merdivenci şunları söyledi. “Odamız tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde doğaltaş sektörü İş Sağlığı Güvenliği Uygulamasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay’ ını düzenledik. Bu çalıştığımıza katılan mermer sektörü temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum.

Son derece yararlı olduğuna inandığım çalıştayımız dan elde ettiğimiz sonuçları ilgili makam ve mercilerle paylaşacağız; en kısa sürede mermer sektöründe iş güvenliği ve sağlığı alanında yaşadığımız sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bu arada proje kapsamında hazırlanan kitap ve iki animasyon filminde emekleri olan Meclis Üyemiz Sayın Mesut Tabak ve iki OSGB firmamıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yükselen elektrik faturalarının üreticileri zor durumda bıraktığına dikkat çeken Merdivenci, “Geçen ayki Meclis toplantımızda yükselen elektrik faturaları dolayısıyla işletmelerimizin zor durumda olduğunu dile getirmiş ve çözüm talep etmiştik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, esnafa tarifede indirim yapılacağını açıkladı. Benzeri indirimin sanayi işletmelerimiz için de uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Merdivenci’nin konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşüldü. Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” bölümünde, Meclis Üyesi Mustafa Özer söz alarak Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi hakkındaki gelişmeleri sordu. Özer’in sorusu üzerine ATSO ve Merkez 2’nci OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Merkez 2’nci OSB’nin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Özer, Serteser’e bilgilendirme için teşekkür ederek Merkez OSB’de faaliyete geçecek olan tıbbi alkol üretim tesisinin de büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

Meclis Üyesi Halit Özutku, Afyonkarahisar’lı iş insanlarının bir araya gelerek yatırım yapmalarını; dışarıdan gelen iş insanlarına da Afyonlu iş insanları ile ortak olmalarının tavsiye edilmesini önerdi.

Meclis Üyesi Mesut Tabak, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini belirtti. Tabak, Merkez OSB’de güneş enerjisi kullanımda belli bölgelerde teşvik verildiğine, belirli bölgelerin teşvik dışı kaldığına dikkat çekti. Tabak, AFJET’in hizmetlerinin de önemli olduğunu belirterek AFJET Genel Müdürü ve ATSO Meclis Üyesi Dr. Yusuf Ulutürk’ün Meclis’te sunum yapmasını önerdi.

Meclis Üyesi Ahmet Hikmet Dönerkaya, AFJET ile ilgili ısı merkezleri kaynaklı sorun yaşandığını kaydetti. Meclis Üyesi Halil Hasırcıoğlu, AFJET sisteminde reenjekte sisteminin nasıl işlediğini sordu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AFJET ile ilgili bilgi vererek ayrıntıları Dr. Yusuf Ulutürk’ün aktarabileceğini belirtti.

Meclis Üyesi İbrahim Sömer, Doğaltaş Sektörü İş Sağlığı Güvenliği Uygulamasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayının yararlı olacağını düşündüğünü belirtti.

Sömer, Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde hazırlanan animasyon filmlerinin kamu spotu olarak gösterilmesini önerdi.

Sömer, Merkez OSB’deki güneş enerjisi teşvikinin Erenler’ deki köy ve mücavir alan ayrımından dolayı değişiklik gösterdiğini kaydetti. Meclis Üyesi Cemil Uluışık, Türkiye ekonomisinin Avrupa’ya göre daha kırılgan olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam etmesinin Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyeceğini söyledi. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll