Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank TOBB’a bağlı Oda ve Borsa Başkanları İle Sanal Ortamda Bir Araya GeldiTurkuaz Gazetesi

13 Ağustos 2022 - 17:47

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank TOBB’a bağlı Oda ve Borsa Başkanları İle Sanal Ortamda Bir Araya Geldi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TOBB’a bağlı 365 Oda ve Borsa’nın Başkanları ile sanal ortamda bir araya gelerek teşvikler ve gündemdeki konulara ilişkin bilgi alışverişinde bulundular.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank TOBB’a bağlı Oda ve Borsa Başkanları İle Sanal Ortamda Bir Araya Geldi

Gelecekten Umutluyuz

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde yatırım teşvik sisteminde çok önemli bir atılımın hayata geçirildiğini belirterek, “ Yıllardır her platformda teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alınamıyordu. Mustafa Varank Bakanımız, bu alanda tarihi bir işe imza atarak ilk defa ilçe bazlı teşviklerin başladığını belirttiğinde sevindik.

Bakanımızın Sanayi’ye verdiği büyük önem ve Milli Teknoloji hamlesiyle Türkiye’yi bir üst lige çıkartma vizyonun da ki başarısı, bu kritik dönemde bizlerinde çalışma şevkini artırdı ve geleceğe umutla bakıyoruz ”dedi.

İlçe Bazlı Teşvik Sistemini Açıkladı

Hisarcıklıoğlu, Bakan Varank ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresinin de hizmet kapasitesinin arttığına da dikkatleri çekerek; bu sayede birlikte pek çok çalışmanın hayata geçmesini sağladıklarını dile getirdi.

Yine son dönemde, yatırım teşvik sisteminde çok önemli bir atılımın hayata geçirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu,”Biliyorsunuz yıllardır her platformda teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğini dile getiriyorduk ama bir türlü sonuç alınamıyordu. Mustafa Varank Bakanımız, bu alanda tarihi bir işe imza atarak ilk defa ilçe bazlı teşvikleri başlattı.

Elbette yeni olan her sistemde olduğu gibi burada da revizeye ihtiyaç duyulan alanlar olabilir ama önemli olan bu iradenin gösterilmesi ve bu adımın atılmasıydı. Sanayimizi ilgilendiren her konuyu, Bakanımız ve ekibiyle istişare edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, icracı vizyonu ve inovasyonu öne çıkaran yapısıyla, reel sektör dostu bir çalışma tarzı benimsediği ve bu zor günlerde reel sektörün yanında olduklarını gösterdiği için ayrıca teşekkür ediyorum “dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilişim Vadisi’nden video konferans yöntemiyle katıldığı TOBB İstişare ve Değerlendirme Toplantısı konuşmasında;  Yılsonuna kadar Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının mobilite, kimya ve tıbbi cihaz çağrılarına çıkacaklarını ayrıca özel sektör öncülüğünde büyümenin önemine işaret etti.

Kovid-19 ile mücadele döneminde iş dünyasıyla istişare halinde olmaya gayret gösterdiklerini bundan dolayı yatırım teşviklerinde ilçe bazlı teşvik sistemini hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Sahadan bu yönde yoğun talepler alıyorduk. Tüm il ve ilçelerimizin sosyo ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. Şehirler için 52 göstergeyi, ilçeler içinse 32 göstergeyi dikkate alarak bir sıralama yaptık. Daha az gelişmiş 263 ilçemiz, bulunduğu ile göre daha fazla destek almaya hak kazandı. Yeni sistemle birlikte şehirlerin az gelişmiş ilçelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanacak.

Bu yatırımlar, o ilçenin OSB’lerinde yapılıyorsa, doğrudan 2 alt bölge teşvikinden yararlanacak. Böylece görece dezavantajlı ilçelere daha fazla yatırım gitmesine teşvik edilecek, istihdam artacak ve ekonomik hayat canlanacak ” dedi.

 

Konuşmaların ardından oda başkanları Bakan Varank’a sorularını iletti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll