Muğla'nın Yükselen Değeri MermercilikTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 18:16

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Muğla’nın Yükselen Değeri Mermercilik

Ülkemizin en önemli turizm kentlerinden birisi olan tarihi, kültürü ve doğasıyla tam anlamıyla yeryüzü cenneti Muğla ilimizin diğer bir gelir kaynağı da mermerciliktir. Yeryüzü zenginliklerinin yanı sıra, yer altı zenginlikleri ile de her geçen gün ön plana çıkan Muğla’yı Muğla Valimiz Orhan TAVLI ile konuştuk.

Muğla’nın Yükselen Değeri Mermercilik

Muğla Beyazı, 2020 Mart Ayında Coğrafi İşaret Tescili Alarak Dünya Çapında Markalaştı

Türkiye, mermer rezervlerinin yaklaşık %20’si Muğla bölgesinde bulunmaktadır. Mermer sektörünün Muğla ili ve bölgesi için önemli olduğunu belirten Vali Orhan TAVLI konuşmasında “Ülkemizin en önemli turizm kentlerinden birisi olan Muğla; tarihi, kültürü ve doğasıyla tam anlamıyla yeryüzü cennetidir. Yeryüzü zenginliklerinin yanı sıra, yer altı zenginlikleri ile de her geçen gün ön plana çıkmaktadır.

Turizmden sonra ekonomik anlamda en büyük getiri sağlayan sektörlerden biri olan madenciliğin alt kolu mermercilik sektörü ilimiz ve bölgemiz açısından oldukça önemlidir. Nasıl Muğla’nın kıyıları turizmiyle ön plana çıkıyorsa iç kesimleri de mermeriyle ön plana çıkmaktadır.

Türkiye, mermer rezervlerinin yaklaşık %20’si Muğla bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle Muğla, mermer yatakları ve mermer sanayisi açısından ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. İlimizde mermerciliğe bağlı gelişen bir sanayimiz mevcuttur. 1990’lı yıllarda faaliyete başlayan mermercilik sektörü, her geçen gün daha da büyüyerek, Muğla ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Muğla İlinde 24 Çeşit Maden Üretimi Yapılmaktadır

İlimiz, sahip olduğu mermer ve doğal taş rezervlerinin yanı sıra diğer yer altı maden zenginlikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Muğla krom, feldspat, linyit, kükürt, grafit gibi madenler bakımdan zengin olup, ilimizde 24 çeşit maden üretimi yapılmaktadır.

İlimiz genelinde 140 civarında mermer işleyen fabrika ve işletme, 130’a yakın mermer ocağı bulunmaktadır.” dedi. Muğla ilinden doğal taş sektörü 60 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, 10 binden fazla kişiye istihdam kapılarını açarak, 60 bin kişinin geçimini sağladığını belirten Vali Orhan Tavlı, Muğla adıyla markalaşan mermerlerin kimyasal özelliklerinden dolayı diğer mermer türlerinden daha dayanıklı ve uzun ömürlü oluğunu belirterek sözlerine devam etti.

Sektörden 60 Bin Kişi Ekmek Yiyor

“Muğla ilimiz den ABD, Çin ve Hindistan başta olmak üzere 60 ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. Sektörde 10 binden fazla kişi istihdam edilmektedir. Lojistik, bakım, sanayi, malzeme ve işçilik alanlarıyla yaklaşık 60 bin kişi sektörden geçimini sağlamaktadır.

Son yıllarda, dünyada büyük projelerde yüksek metrajlı beyaz mermer kullanılmakta olup, anavatanı Akdeniz olan beyaz mermer rezervinin yüzde 35’i Muğla’da bulunmaktadır. Beyaz mermer dünyada İtalya Carrara’dan sonra en fazla Muğla’da üretilmektedir. Muğla Beyazı mermerimiz 2020 Mart ayında coğrafi işaret tescili alarak dünya çapında markalaşmıştır. İlimizin uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitlerini Milas Leylak ve Muğla Beyazı oluşturmakta olup, Milas Sedef, Muğla Gümüş, Antilop, Karya Beyaz isimli mermerlere de çok talep olmaktadır. Muğla adıyla markalaşan mermerlerimiz kimyasal özelliklerinden dolayı diğer mermer türlerinden daha dayanıklı ve uzun ömürlü olup, çeşitli kullanıma elverişlilik bakımından da dünyada tercih edilmektedir.

Doğal taş sektörü ülke genelinde 1,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken bunun yüzde 16sı Muğla’dan oluşmaktadır. Çin’den başlayarak dünyanın dört bir yanını etkileyen Koronavirüs salgını nedeniyle, sektörde bir önceki yıla göre ihracatımızda azalma yaşanırken ülkemizden 1,9 milyar dolar doğal taş ve mermer ihracatı gerçekleşmiştir.

Bununda yaklaşık 300 milyon doları Muğla’dan gerçekleşmiştir. Bu miktar ülkemiz ihracatının yaklaşık yüzde 16’sını oluşturmaktadır. Madencilik sektörü ilimiz ve ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir madencilik için gerekli yatırımların gerçekleştirilmesi ve teşviklerin arttırılması çalışmalarına önem veriyoruz. İş insanlarımızın ve sanayicilerimizin daha çok üretim ve ihracat yapmalarını sağlamak ve sektörün yaşadığı sorunlara çözüm üretmek amacıyla ilgili tüm taraflarla görüşmeler yapıyor, ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

İlimiz, stratejik ve coğrafi özellikleri bakımından güçlü bir kent durumunda olup, elimizde çok zengin doğal kaynaklarımız mevcuttur. Sektörde, dünya pazarını iyi analiz ederek, ihraç ettiğimiz mermer ürünlerinde alternatif pazarlar araştırılmalı ve fırsatlar iyi değerlendirilmelidir. Bu sayede, ilimiz bazında düşündüğümüzde 2023 yılı hedefleri doğrultusunda ülke ekonomisine bugün sağladığımız katkıdan daha fazla katkı sağlayacağımıza inanıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll