Maden mühendislerinden gazetemize isyanTurkuaz Gazetesi

10 Ağustos 2022 - 19:00

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Maden mühendislerinden gazetemize isyan

Sektörün içersin de ekonomik, siyasi, bürokratik sorunlarla ilgilenmeye çalışırken, ihmal ettiğimiz veya ihmal ettiğimizin farkında olmadığımız bir meslek gurubu olan maden mühendislerinden yayın organımıza kaliteli, seviyeli ve haklı bir eleştiri geldi.

Maden mühendislerinden gazetemize isyan

Maden mühendislerine ;  ‘BİR Dokunamadık  amma BİN dinlemek gerektiğini anladık..

Bizi, bize şikâyet eden ve maden mühendislerinin sorunlarına eğilmemiz için bize fikir veren Myk Projeleri projeleri isimliyle mesaj atan bu okurumuza teşekkür eder, tüm maden mühendislerine yayın organlarımızın kapısının sonuna kadar açık olduğunu söylemek isterim.

Bu güzel yorumun, nokta ve virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyorum. Gazetemiz Turkuaz’da da aynen yayınlanacaktır.

“Sektördeki Bermuda Üçgeni” başlıklı haberimizin sosyal medyada yayınlandıktan sonra maden mühendisleri tarafından gelen yorum aynen bu şekildedir.

 

Merhaba Değerli Mehmet Abdioğluları bey, zat-ı alinizi öğrencilik yıllarımdan beri takip eder, yayınlarınızı okur ve okuturuz. Bu yazınıza istinaden hem sizlerin hem de sektör temsilcilerinin okumasını, duymasını, bilmesini kısaca farkındalığının artmasına vesile olmak adına bazı analizlerimi paylaşmak isterim.

Yazılarınızda hep sektör olarak patronları, yatırımcıları ele alırken bu sektörün ana unsuru olan maden mühendislerini ve onların yaşadığı sorunları görmezden gelmeniz maalesef üzücüdür. Nedir bunlar? Öncelikle patronların başkanların kısaca yatırımıcıların gözünde hep formalite-günah keçisi gibi bir misyona gelmiş olan maden mühendislerine bırakın maddi değerini yani hak ettiği maaşı manevi olarak bile değer verilmemektedir. Maddi değerden kastımız milyon dolarlar ile piyasa içinde bir rakamlar oynarken mühendisin maaşını bin lira iki bin lira daha nasıl düşük veririz derdine düşen sektör temsilcilerinin olması çok üzücüdür.

Gelelim bürokratik olarak dert yanan STK başkanlarına. Şayet maden mühendislerine hak ettiği değer verilip birlikte hareket edilse işveren-işçi dayanışması söz de değil özde olursa İl bazında hatta ilçeler bazında Bakanlığa bağlı Madencilik İl-İlçe müdürlükleri oluşturulmasının bu anlamda bir kamuoyu oluşturulmasının yolu açılabilirdi. Peki bunun getirisi ne olurdu. Angarya bürokrasinin önüne geçilir kısa sürede gerçek yatırımcının önü açılır ve düzenli denetimler gerçekleşerek iş güvenliği gibi ciddi bir konunun kağıt üzerinde olmaması amaçlanırdı. Ancak bu patronlarımız kamuya maden mühendisi seferberliği olsun diye bir haykırışta bulunmadığı gibi kendi sektör içinde de bir istihdam seferberliğine katılmamışlardır. Burada deneyimli deneyimsiz mühendis vs. gibi kısır tartışmalara girmek değil amacımız bu da çok suistimal edilen bir konudur bu arada.

Mühendisin bana ne faydası var ki denilerek itibar suikastine bizzat bu patronlarca uğranması sektörün de kanayan yarasıdır. Patronlar dünyasındaki bu fikir ayrılıklarının olması haber niteliği taşırken maden mühendislerine değer vermemeleri sadece bu konuda ortak paydada buluşmaları ise kayda değer değildir. Trajikomik bir durum değil mi sizce de? Maden Mühendisleri derken TMMOB Maden Mühendisleri Odası gibi açık ve seçik olarak mesleki bir sivil toplum kuruluşundan ziyade bölücü terör örgütlerine sempati ile yaklaşın ideolojik siyasi bir parti gibi hareket etmesinden ötürü de tüm mühendislerin o fikriyatta olduğuna dair yanlış bir algı içinde olanlara da Allah akıl fikir versin diyelim. Çünkü bu odalar her ne kadar anayasal bir kuruluş olsa da anayasaya aykırı hareket ettikleri de odanın zoraki üyesi olmuş mühendis arkadaşların kendi beyanları vardır.

Sadece aidat ve diğer ödemeler ile kaynak bulan bu odalar salgın döneminde bile ne yazık ki, sanal ortamdaki bir seminerden para kazanma hırsına girmişlerdir. Her neyse konuyu fazla dağıtmadan cümlelerime son verirken Turkuaz Gazete-Dergilerinde bu mühendislerin yaşadığı problemleri de dile getirmenizi istirham eder, tüm sektöre kazasız çalışmalar hayırlı işler dilerim. Siz değerli basın emekçilerine başarılar kalemlerine kuvvet yüreklerine sağlık diyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll