Konya’ da Takavcı Mermer A.Ş. Mermer Atığından Gübre ÜrettiTurkuaz Gazetesi

17 Ağustos 2022 - 13:56

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Konya’ da Takavcı Mermer A.Ş. Mermer Atığından Gübre Üretti

İşlenen kayaçlardan çıkan sulu toz, bekleme havuzunda çökertilip sonrasında bu kalsiyum karbonatlı çamur, presle sıkıştırılarak suyundan ayrılıyor. Peynir kıvamındaki malzeme daha sonra şirketin Beyşehir tesislerinde, bir dizi işlemden geçirilerek, toprağı koruyan ve verimliliği artıran sıvı formda gübreye dönüştürülüyor.

Konya’ da Takavcı Mermer A.Ş. Mermer Atığından Gübre Üretti

Mermer atıkları tarımda kullanılmaya başladı

Toprağı ve bitkiyi besleyen ‘ Proplenty’ ; doğayı, çevreyi ve insan sağlığını koruyor

Mermer atıkları tarımda kullanılmaya başladı

Konya’ da Takavcı Mermer A.Ş. Mermer Atığından Gübre Üretti

 Takavcı Mermer, kalsiyum karbonat bileşimi içeren travertenlerin, işlemden geçtiği sırada atık olarak değerlendirilen tozundan, bitki besleme ürünü geliştirdi.

Konya da Takavcı Mermer A.Ş.; 1970 yılında kurularak, Takavcı Yapı ile sektöre girerek ticari faaliyetlerine başlamış ve sonrasında yarım asırlık tecrübe ve birikimini Takavcı Mermer Şirketler Grubu ile sürdürmektedir. Bugün 75 ülkeye ihracat yapan sektöründe lider konumda olan bir grup şirketi statüsüne ulaşarak müşterilerinin güvenini kazandı.

Takavcı Mermer A.Ş. mermer üretim sektöründeki yarım asırlık başarılarla tescillenmiş tecrübesini, tarım sektöründe de yönetmek ve sürdürebilmek amacıyla Takavcı Tarım A.Ş. olarak 2020 yılında Beyşehir’de faaliyetlerine başlayarak bugün doğaltaş sektörün de kalsiyum karbonat bileşimi içeren travertenlerin, işlemden geçtiği sırada atık olarak değerlendirilen tozundan, bitki besleme ürünü geliştirerek tarım sektörüne sundu.

Sektörde faaliyetini sürdüren Takavcı Mermer, Muğla ve Karaman’daki ocağından çıkarttığı travertenleri, uygun ekipman ve teknolojiyle işleyerek yapı sektörüne üretim yapıyor.

Ürünlerini büyük oranda ihraç eden ve 250 kişinin çalıştığı fabrika da büyük makinelerin kestiği mermerlerin atık tozu, sürdürülen Ar-Ge projesiyle ekonomiye kazandırılıyor.

Şirketin kalsiyum karbonat bileşimindeki kimyasal tortul kayaçlar olan travertenlerdeki faydalı bileşikleri tarıma kazandırmayı amaçlayan çalışma için fabrikaya geri dönüşüm ünitesi kuruldu.

Büyük testereyle işlenen kayaçlardan çıkan sulu toz, bekleme havuzunda çökertilip sonrasında bu kalsiyum karbonatlı çamur, presle sıkıştırılarak suyundan ayrılıyor.

Peynir kıvamındaki malzeme daha sonra şirketin Beyşehir tesislerinde, bir dizi işlemden geçirilerek, toprağı koruyan ve verimliliği artıran sıvı formda gübreye dönüştürülüyor. Şirketin atık malzemeden toprağa ve doğaya faydalı üretimi amaçlayan projenin çıktısı “Proplenty” markalı ürün, tamamlanan belgelendirme işlemlerinin ardından çiftçinin kullanımına sunuluyor.

Atık malzemeden organik gübre yapıyoruz

Şirketin yönetim kurulu başkanı Hasan Takavcı konu hakkında yaptığı açıklamada fabrikadan çıkan atıkların çevreyi koruyarak geri dönüşümle ekonomiye katkı sağladıklarını, konu hakkında ilgili uzman ekiple Ar-Ge çalışma yürüttüklerini anlatan Hasan Takavcı, konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“Atık malzemeden organik gübre yaptık. Kapsamlı Ar-Ge çalışması sonucunda toprağın ömrünü uzatacak, bitkinin verimini artıracak bir ürün elde edildi. Patent ve tescil çalışması devam ediyor. ‘Propenty’ markasıyla ürünümüzün belgelendirmesini tamamladık. Sıvı formunda. 1 litrelik ürünü 1 ton suyla toprağa buluşturuyoruz. Tarla denemelerinde çok başarılı neticeler aldık. Çiftçimizden de olumlu dönüş alıyoruz. Ürün geliştirme kapsamında Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.”                                

Para vererek çöpe atılan malzemeyi ekonomiye kazandırıyoruz

Projenin tarıma katkı sağlamasının yanı sıra atıkların dönüştürülerek doğanın da korunduğuna işaret eden, Takavcı “Doğaltaş sektörünün en büyük sıkıntısı atıklardır. Üstüne para vererek çöpe atılan malzemeyi ekonomiye ve çevreye kazandırıyoruz. Ayda bu atık için 20 bin lira para veriyorduk. Bu sistemi büyük tesislerle sektörde yaygınlaştırırsak ekonomiye milyonlarca dolar katkı sağlarız. Daha önemlisi topraklarımız organik malzemeyle bitki besleme sağlanacak. Bu şekilde toprağı ve bitkiyi beslerken doğayı, çevreyi ve insan sağlığını da koruyoruz.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll