İstanbul Mimarlık Festivali 2020Turkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 13:09

Relieve generates rolex replica watches more practical .

İstanbul Mimarlık Festivali 2020

İstanbul Mimarlık Festivali 2020

Neden Doğal?

Aslı Özbay, Ömer Selçuk Baz, Burak Pekoğlu, Ali Derya Dostoğlu, Moderatör: Selçuk Avcı
İstanbul Mimarlık Festivali’nin teması “Paradigma Kayması” bağlamında içinde bulunduğumuz değişim ve dönüşümler malzeme ve teknolojinin ilerlemesi insanları doğadan uzaklaştırmaya başlamıştır. Sentetik ve yapay malzeme yerine doğal taşı iyi kullanan mimarlardan oluşan bu panel, doğal taşın önemi, birbirinden farklı yaklaşımlarla kullanım örnekleri ile Selçuk Avcı’nın moderatörlüğünde Aslı Özbay, Ömer Selçuk Baz, Burak Pekoğlu ve Ali Derya Dostoğlu ile tartışılacak.

Taşı olduğu gibi kullanan, taş ocağını mekana dönüştüren, kaplama olarak kullanan, parametrik tasarımda kullanan hatta korumacılıkta, restorasyonda kullanan mimarlardan oluşan katılımcılar panelde doğal taşı geniş bir yelpazede farklı örneklerle ele alacak. Panel iki aşamalı olacak, birinci aşamada mimarlar kendi taş kullanımları üzerinde birer sunum yapacaklar, ikinci aşamada moderatör kendilerine sorular yönelterek mimarların doğal taş tercihlerinde hangi faktörlerin rol aldığına dikkat çekecek ve konu her açıdan ele alınacak.

21. yüzyılın ilk 20 yılını geride bırakırken mimarlık bağlamında, yaptıklarımız henüz radikal bir şekilde değişmemiş olsa da, konularımız çok değişti.

Sürdürülebilirlik, katılımcılık ve toplumsal adalet gibi konular daha 90’lı yıllarda proje tanıtım metinlerinde kullanılması şık duran “lüks” tasarım girdileri iken, aradan geçen 20-30 yılda projenin olmazsa olmazları haline geldiler. Son dönemde yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte mimarlıkta söylem, radikal bir şekilde değişse de bu değişimin mekana nasıl yansıdığı halen belirsiz.

İstanbul Mimarlık Festivali’nde ilk yıl için seçilen paradigma kayması teması, mimarlığın karşılaştığı yeni durumların mekandaki yansımalarını araştırmayı amaçlıyor.

“Paradigma Kayması” teması çerçevesinde kent-mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmayı hedefleyen İstanbul Mimarlık Festivali, Kampüs Kuşağı kapsamında düzenlediği Açık Kürsü etkinliğinde mikrofonu öğrencilere bırakıyor.

 

 

Festivale İzleyici olarak nasıl katılırsınız?

İstanbul Mimarlık Festivali 2020 organizasyonu hopin.com platformunda ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Festivale izleyici olarak katılım sağlamak için yandaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Programa katılmak ve detaylarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll