İhracatçıya Verilen Yeşil Pasaportun Süresi UzatıldıTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 00:53

Relieve generates rolex replica watches more practical .

İhracatçıya Verilen Yeşil Pasaportun Süresi Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile ihracatçılara verilebilecek hususi damgalı pasaportların (yeşil pasaport) süresi 2 yıldan 4 yıla uzatıldı.

İhracatçıya Verilen Yeşil Pasaportun Süresi Uzatıldı

Pasaport Süresi 2 yıldan 4 yıla Çıkarıldı

 

 

 

 

 

 

 

Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, ihracat yapan firma yetkililerine verilen hususi damgalı pasaportların mühletinin 2 yıldan 4 yıla çıkarıldığı bildirildi. İhracat potansiyeline sahip ülkemizdeki sanayici ve işadamları  bu kararın alınmasından dolayı memnuniyet duyduklarını başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

“Ekonomi Bakanlığı” isminin “Ticaret Bakanlığı” olarak değiştirildi

Karardaki “Ekonomi Bakanlığı” ismi “Ticaret Bakanlığı” olarak değiştirildi. “Buna göre pasaport başvuruları artık İçişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na yapılacak. Pasaportta yapılan diğer değişiklikler: “Düzenlemeyle, hususi damgalı pasaport sahibi firma yetkililerinin, pasaportu alabilme şartlarından herhangi birini kaybetmeleri halinde, pasaportu iade etmeleri için tanınan 15 günlük mühlet kaldırılarak iadenin derhal yapılması mecbur kılındı. İade yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmanın yetkilileri için 10 yıl olarak öngörülen yeniden hususi damgalı pasaport verilme yasağının süresi ise 4 yıla düşürüldü.

Hususi damgalı pasaport almak üzere yapılan müracaatı onaylama yetkisi bölge müdür ve bölge müdür yardımcısında iken, bu karardan sonra onay verebilecek mercilere ‘şube müdürü’ de eklendi. ”

Daha önce yürürlüğe giren düzenlemeye göre, son üç takvim yılı itibarıyla, yıllık ortalama ihracatı 500 bin dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmadan 1 yetkili kişi ;

10 milyon dolar üzeri ile 25 milyon dolar arasında olan firmadan 2 yetkili kişi ;

25 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında olan firmadan 3 yetkili kişi ;

50 milyon dolar üzeri ile 100 milyon dolar arasında olan firmadan 4 yetkili kişi;

100 milyon dolar üzerinde olan firmadan 5 yetkili kişi hususi damgalı pasaporttan faydalanabileceği bu kararla belirlendi.

Yeşil pasaport sahipleri 160 ülkeye vizesiz veya kapıda vize alarak girebiliyor

Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaportlar yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada; son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı kabinenin belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine verilebilecek.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll