İhracatçı Kadınlar Sahaya İnerek Ekonomiye Meydan OkuyorTurkuaz Gazetesi

19.07.2024 - 03:43

İhracatçı Kadınlar Sahaya İnerek Ekonomiye Meydan Okuyor

TİM Kadın Konseyi, Latin Amerika’da sadece kadınların katılımıyla sanal ticaret heyeti düzenleme kararı alırken, diğer STK’lar ve ilgili kurumlara “Daha güçlü ve istikrarlı bir ekonomi kadınlarımızın ihracatta daha etkin olmasıyla mümkün. Hep beraber bu konuda güçlerimizi birleştirmeliyiz” mesajını verdi.

İhracatçı Kadınlar Sahaya İnerek Ekonomiye Meydan Okuyor
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 10:00

TİM Kadın Konseyi, Latin Amerika’da sadece kadınların katılımıyla sanal ticaret heyeti düzenleme kararı alırken, diğer STK’lar ve ilgili kurumlara “Daha güçlü ve istikrarlı bir ekonomi kadınlarımızın ihracatta daha etkin olmasıyla mümkün. Hep beraber bu konuda güçlerimizi birleştirmeliyiz” mesajını verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi ve üyeleri, kadın ihracatçı sayısının artması, daha etkin olması, destek ve finansmana ulaşım konusunda bilincin artırılması hedefiyle çalışmalarına hız veriyor. TİM Başkanı İsmail Gülle “Biliyoruz ki, ‘İhracatla Hızla Yükselen Türkiye’nin mimarı kadınlarımız olacak. Kadınlarımızın özverisi ve çalışkanlığıyla, bu zorlu dönemde dahi engelleri aşarak yeni rekorlara imza atacağız” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in bünyesinde 2018 yılında bir ilk olarak kurulan ve 54 üyesi bulunan TİM Kadın Konseyi, kadın ihracatçı sayısının artması, daha etkin olması, destek ve finansmana ulaşım konusunda bilincin artırılması hedefiyle çalışmalarını hızlandırıyor. Bu kapsamda Covid-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telafi etmek ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için TİM organizasyonu ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Şili, Peru, Kolombiya ve Meksika’ya yönelik tüm sektörleri kapsayacak şekilde Sanal Ticaret Heyeti düzenlenmesine karar verildi.

Latin Amerika’ya TİM Kadın Konseyi çıkarma yaptı

TİM Kadın Konseyi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar konusunda bilgi veren TİM Başkanı İsmail Gülle, “ Özellikle Sıfır Atık Projesi ve Kadın Konseyimizce gerçekleştirilen Ticaret Heyetleri bu- projeler arasında öne çıkıyor. Bugüne kadar 7 ülkede gerçekleştirdiğimiz sanal heyetlerden bir yenisini, kadın ihracatçılarımızla Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız. İnanıyoruz ki, ‘İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarı kadınlarımız olacak. Kadın girişimcilerimizin iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde, eşit haklara sahip olarak daha güçlü bir şekilde yer almaları gerekiyor. Bu yüzden atacağımız her adım, sadece ülkemizde değil, küresel anlamda da örnek teşkil edecek işlere imza atmamız anlamına gelecektir. Dünyanın ilk 10 ekonomisinden birisi olma yolunda ilerleyen, kadınlarımızın ülke ekonomisine , iş gücüne ve sosyal projelere katılımları bu anlamda büyük önem arz ediyor. Sizler olmadan hedeflerimize ulaşamayız, sizlerin özverisi ve çalışkanlığıyla, bu zorlu dönemde dahi engelleri aşarak yeni rekorlara, projelere imza atacağız” dedi.

Finansal kaynaklardan Kadın girişimcilerimizin daha fazla yararlanmalarını istiyoruz

Kadın girişimcilere sağlanan desteklere değinen Gülle, şunları söyledi: “KOSGEB tarafından 2015-2019 döneminde kadın girişimcilere ait 55.046 işletmeye toplam 1 milyar 5 milyon 363 bin TL destek sağlandı. 2015 yılında KOSGEB tarafından kadın girişimcilerimize ait işletmelere sağlanan destek tutarı 58 milyon TL iken, bu rakam 2019’da 298 milyon TL’yi aşmış durumda.

Kadın girişimciler için Eximbank’ın verdiği desteğe ise bugüne kadar toplam 85 firma başvurdu ve toplamda 6,1 milyon dolar kredi sağlandı

Bildiğiniz gibi, Türkiye İş Bankası ile pandeminin yarattığı zorlu koşullarda ihracatçılarımıza can suyu olması adına bir işbirliğine imza attık. Paket kapsamında, pozitif ayrımcılığın sağlanması adına kadın girişimcilerin kullanacakları kredilerde daha avantajlı koşullar sağladık. Kadın ihracatçılarımız bu paketle daha düşük faiz oranlarıyla finansmana erişim kolaylığı buldular. İş Bankası ile imzalanan kredi paketi kapsamında bugüne kadar 570 bin TL tutarındaki TL cinsinden kredi ile 344 bin dolar karşılığı döviz cinsinden kredi kadın girişimci ihracatçılarımıza kullandırıldı. Finansal kaynakları kullanmada kadın girişimcilerimizin daha aktif olmalarını bekliyoruz. Bu rakamların daha da artması en büyük dileğimiz. Kadınlarımızın daha cesaretli ve girişimci olmalarını istiyoruz” dedi.

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcı Adalet İnanç: ‘Kadın Girişimcilere Destek Vereceğiz’

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç şunları kaydetti: “TİM Kadın Konseyimizle birlikte çok önemli sorumluluklarını yerine getiriyoruz. Bu konuda, Başkanımız Sayın İsmail Gülle’ye de teşekkür ediyorum. Kendisi ilk günden beri kadın ihracatçılarımızın önünü açacak, yeni fırsatlar yaratacak her türlü projeye tam destek veriyor. Artık sıra kadın girişimcilerimizde. Önlerinde ciddi bir fırsat varken bunu iyi değerlendirerek ihracatta başarılı hikayelere imza atmalarını bekliyoruz. Biz de TİM Kadın Konseyi olarak, ihracatçı olmak isteyen, yeni pazarlar kazanmak isteyen tüm kadınlarımıza destek vermeye hazırız” dedi

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe: ‘ Mentorluk Yapmaya Hazırız’

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe “Dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte hedefimiz Konsey olarak ihracatımızı artırmak ve yeni kadın ihracatçılarımızın ailemize katılmasıyla birlikte başarımızı bir adım daha yukarıya taşıyarak çıtamızı yükseltmektir. Bu kapsamda kadın ihracatçılarımıza özel sanal ticaret heyetlerini başlatacağız.

Kadın girişimcilerimiz sayısının artması ihracatımıza daha fazla güç katacaktır. Bunun için kadın girişimcilerimizden daha cesur, korkusuz, güvenli adımlar atmalarını, verilen destek ve teşvik paketlerinden daha fazla yararlanmalarını istiyoruz. TİM Kadın Konseyi olarak, kadın girişimcilerimize destek, danışmanlık ve motivasyon vermeye kısaca onlara mentorluk yapmaya hazırız. Fikir ve projelerimize tam destek veren Sayın İsmail Gülle Başkanımıza da teşekkür ederim” dedi.

1597662403_gorsel4

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Belma Yılmazyiğit: “Güçlü Ekonominin Şartı İhracat”

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Belma Yılmazyiğit ise “Rüzgârı yönlendiremeyiz ama yelkenlerimizi her zaman varış noktamıza ulaşmak için ayarlayabiliriz. Pandemi döneminde Tüm Uyarılara ve Tedbirlere Uyuyoruz’, ‘Sağlığımızı Koruyoruz’, ‘İşlerimizi Askıya Almıyoruz’ diyerek çıktığımız yolda, güçlü ekonomimiz için ihracatın çözüm olduğunu bilerek daha çok kadın girişimciye ulaşmalı ve daha güçlü, istikrarlı kadınlarımızla ihracata odaklanmalıyız” dedi.

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Melisa Tokgöz Mutlu: ‘ Türk Kadınının Kudretini Göstereceğiz ’

Dünya ticaretindeki rekabetin daha da arttığı bu dönemde katma değeri ve net döviz girdisi yüksek ürünlerin üretilip ihraç edilmesi gerektiğini söyleyen; TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Melisa Tokgöz Mutlu, “Bu nedenle yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması inovasyon ve girişimcilik daha da ön plana çıkıyor. Kadın üretici ve ihracatçılarımızı bu çarkın içine daha fazla alıp, onlara hem finansman açısından, hem de pazar bulmaları açısından destekler vermeye çalışacağız. Böylelikle Türk kadınının gücünü dünya pazarlarında daha fazla görmeye ve hissettirmeye başlayacağız” dedi.

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir: ‘ Kadınlara Eğitim Destek Programları Düzenleyeceğiz ’

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir ise şöyle konuştu: “Biz bize yetmenin ve hatta çevreye de yetişmenin yegâne koşulu üretebilmektir. Tüm dünyayı sarsan pandemi sürecinde bir kez daha üretimin ve ihracatın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Faaliyetlerimizi sorumlulukla şekillendirmeye ve ekonomik başarımızı artırmaya devam ederken, sürdürülebilir gelişmeye yönelik yeni çözümlerde öncü olmayı hedefliyoruz. ”

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Huriye Yamanyılmaz: ‘ Pozitif Ayrımcılık Bekliyoruz ’

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Huriye Yamanyılmaz da “Birçok kadın girişimcimiz ve KOBİ’miz maalesef ihracatçı değil. İhracat konusunda çekingen davrandıkları için eğitimin yanında kadın girişimcilerimizin özgüvenlerini yükseltecek, motivasyonlarını artıracak etkinlikler de gerçekleştireceğiz. Girişimci sayımızı artırırken bir yandan da KOBİ’lerimizi büyütecek ciddi eğitim programları düzenleyeceğiz. Bir başka önemli hususta kadın girişimcilerin finansal kaynaklara erişimlerini kolaylaştıracak yöntemlerle ilgili çalışmalarımız olacak. TİM’in öncülüğünde Türk Eximbank ve özel bankalardan finansal kaynaklara erişim noktasında kadın girişimcilere daha fazla pozitif ayrımcılık yapılması yönünde gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Ergin: ‘ Kadınlara Yönelik Eğitim Programları Düzenleyeceğiz’

Türkiye’de pek çok alanda yenilikçi kadın girişimci sayısının giderek arttığını söyleyen TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Ergin ise “ Kimisi çok iyi eğitimli ve geniş bir dünya görüşüne sahipken, hiç eğitimleri olmamasına rağmen girişimci ruhları ve cesaretleri ile adlarından söz ettirenler de var. Bizim de yapmamız gereken, girişimci ruha sahip kadınlarımızın sayısını artırmak, iş dünyası içinde yer almaları için onları cesaretlendirmek, ihtiyaçları olan bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır. Kadınları cesaretlendirmek ve kendi işletmelerini kurarak hem aile ekonomilerine, hem de ülke ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla kadın girişimciler özel önem atfetmektedir. STK’lar olarak bizlerin vereceği mentorluk desteği, devletin ise finansal desteği ve yönlendirmesi ile hem sektörümüzde, hem de diğer sektörlerde pek çok kadının cesaretleneceği ve ülkemizin girişimci ordusuna katılacağına inancım tamdır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
pendik escortbostancı escortkadıköy escorthttps://www.hosgeldinbonusuverensiteler.com/hitbetankara escortmataorbet1xbet üyeliktempobetjojobetcasibom girişataşehir escortholiganbet girişgates of olympusaviatorsweet bonanzadublinbet casinoPokerstars casinoInter casinoMebbistrendyol indirim koduçukurambar escortistanbul escort bayanseoakcebet twittercasibom girişistanbul escortdeneme bonusu veren sitelerankara escort bayangrandpashabetgrandpashabetcasibomJojobetJojobet girişJojobetcratosroyalbet girişjojobetjojobetgaziantep escortgaziantep escortbetturkeyhacklinkjojobetjojobet girişmarsbahisslot siteleriimajbetgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinoplus girişcasibomcasibomcasibom girişcasibomcasinolevant girişgrandpashabet girisgrandpashabetgrandpashabetmarsbahisgüvenilir bahis sitelericasibomasyabahis girişjojobet girişsahabetcasibom girişmatbetbetpark girişonwin girişmatbet girişholiganbetjojobetmarsbahisjojobetcasibomcasibomjojobetholiganbetbetebetmatbetsahabetmatbetsekabetimajbetdeneme bonusujojobet girişjojobet girişhacklinkextrabet giriş216dinamobetdinamobetjojobet girişAtaşehir Escortmarsbahismarsbahisjojobetjojobet girişmarsbahisjojobetholiganbetmarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobetmarsbahis girişmarsbahismarsbahisOnwinMarsbahisMarsbahisMarsbahis

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız