Geri Dönüşümle Ekonomiye Büyük KatkıTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 22:27

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Geri Dönüşümle Ekonomiye Büyük Katkı

Mermerciliğin ana vatanı olan Afyonkarahisar’da mermer atıklarından üretilen yerli asfalt, milli ekonomiye katkı sağlamaya başladı.

Geri Dönüşümle Ekonomiye Büyük Katkı

Yerli Asfalt Malzemesi Ürettiler; Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde mermer atıklarından üretilen beton asfalt, ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtararak, milli ekonomiye katkı sağlamaya başladı.

Mermerin ana vatanı olan Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesi ihracata katkı sağlarken, bu günlerde mermer atıklarından ürettiği beton asfalt ile adından söz ettiriyor. İscehisar Belediyesi’nin kurduğu tesiste üretime başlayan mobil konkasör günlük bin 500 ton beton asfalt malzemesi üretiyor.

İki adet makinenin faaliyet gösterdiği tesis hakkında bilgi veren İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, “İscehisar’da birçok mermer ocağı var. Bunlar arasında Cumhuriyet öncesi de çalışmış Cumhuriyet tarihinde de çalışan ocaklar var. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye genelinde ‘Sıfır Atık’ projesi başlatıldı.

Biz bunun için 3,5 milyonluk bir proje yaptık, ama bu şehir içindeki atıkları kapsıyor ve bu maden atıklarını sıfır atık projesine dahil etmemişler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu anlamda bir eksiği var. Kesinlikle maden atıklarıyla ilgili de bir çalışma yapılması gerekiyor. Birkaç yıl önce Kalkınma Ajansı’nın ‘Atıkları Öne Getiriyoruz’ projesi kapsamında 1 milyon 100 bin liraya alınmış bir makinesi vardı. Ancak makine çalışmıyordu.

30 yıldır çalışmayan makineyi de tamir ettirdik ve faaliyete geçirdik. Şu an itibariyle günlük bin 200 tonla bin 500 ton arasında kırıyoruz ama bunu 2 bin 500 tonlara çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

İşe yaramaz malzemeleri doğadan temizleyip, ekonomiye kazandırıyoruz

Tüm kamu kurumlarına çok ucuz maliyette beton asfalt ve asfalt alt yapı malzemesi temini yapabileceklerini dile getiren Şahin, ‘Hem doğadaki gereksiz ve zararlı atıkları temizlemiş olacağız, hem de bunun yanında bu işe yaramayan malzemeleri ekonomiye kazandırmış olacağız. Biz bu malzemeleri Özel İdareyle yaptığımız iş birliği sayesinde hem sıcak asfalt altyapı malzemesinde hem beton asfalt yapımında kullanabiliyoruz.

Bu anlamda Türkiye’deki kamu kurumlarının, Afyon’daki kamu kurumlarının artık Devlet Demiryolları, Karayolları, Özel İdare, Afyon Belediyesi ve diğer kurumların ihale yapıp tonunu 20 liraya, 25 liraya almasına gerek yok, biz çok daha ucuz maliyetle üretiyoruz. Hem sizi hem ülke ekonomisini düşündük. Tüm kamu kurumlarına da ihale yapmadan protokolle bunu temin edebiliyoruz’ diye konuştu.

Normal asfalta göre 3’te 1’e mal oluyor

Mermer atıklarından üretilen beton asfaltın yüzde yüz yerli olduğunu söyleyen Şahin, milli ekonomiye ciddi anlamda katkı sağladıklarını vurguladı. Şahin, ‘Bizim buradaki asıl amacımız, sıcak asfalt ve diğer asfalt türlerini geliştirerek en ekonomik ve dayanıklı malzemeyi üretmektir.

Ülkemiz asfalt malzemesine çok ciddi paralar ödüyor. Ama bizim dönüştürdüğümüz beton asfaltın ve malzemenin tamamı yüzde yüz yerlidir. Milli ekonominin kalkınmasında bunun katkısı büyük olacak. Normal sıcak asfalta göre 3’te 1’e mal oluyor. Gerçekten Beton asfaltı denedik Özel İdare ile üzerinden bir kış geçtikten sonra mümkün olursa bütün köy yollarında, ilçelerde, kendi ilçemizde bunu değerlendireceğiz. Beton asfaltın yapılmasını doğru buluyoruz. Çünkü; milli ekonomiye katkısı olacak, dışarıya bağımlı kalmayacağız, dışarıya döviz ödemek zorunda kalmayacağız’ diyerek cümlesini tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll