Dünyada Türk Mermeri 1. SıradaTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 00:27

Relieve generates rolex replica watches more practical .

Dünyada Türk Mermeri 1. Sırada

Kuvars Mermer, ihracat alanında meslektaşlarıyla attığı adımlarla madencilik sektöründe dünya çapında ses getirmeyi hedefliyor.

Dünyada Türk Mermeri 1. Sırada

Dünyanın en gelişmiş sanayi kollarından biri olan ve ekonomiye doğrudan katkı sağlayan mermer madencilik sektöründe bulunun Kuvars Mermer, ağırlıklı bej, Marmara ürünleriyle İstanbul’da  ve yurt dışı temsilcileriyle faaliyet göstermektedir. Dünyada yaşanan Korona sıkıntısını, avantaja çevirip, network, internet ve devletin verdiği imkanlarla halihazırda devam eden ticaretini artırarak mermer maden ihracatına ağırlık vermektedir.

Aslen Trabzon Sürmene’li evli bir çocuk babası Mustafa Keleş, babası Atilla Keleş Yönetiminde ticaretini daha sağlıklı bir hale getirebilmesi için Yahudi tabanlı iş adamının yanında yedi sene çalıştırılmıştır. MÜSİAD Genel Merkez, Genç Pesiad ve İmib, TAEİ gibi STK’larda aktif olan Mustafa Keleş’in dilinden Kuvars Mermer ve dünyada mermerle alakalı bilgilerini aktarıyor;

 

“Ailesi bünyemizde olan Kuvars Mermer firmamızda işimizi severek her geçen gün teknoloji ve yeniliğe adım atarak ilerliyoruz. Daha  öncesinde aile büyüklerimiz  ağırlıklı ihracat yaparken uluslararası sıkıntılardan dolayı iç piyasaya yönelip, Türkiye’de ki büyük konut projelerine mermer satış uygulama yapmaktaydı. Yeni nesil olarak ihracata gereken önemi verip, aktif olduğumuz STK’larla ve devletin ihracat için olanaklarını değerlendirip artırıyoruz.

Kuvars Mermer olarak biz bir tasarım firması değiliz tasarım yapmıyoruz fakat genç dinamik yeniliğe ayak uyduran mimarlarla çalışıyoruz. Özellikle butik tarzda çalışan firma olduğumuz dan istenen tasarıma göre üretim yapabiliyoruz.

Mermer madeni Allah’ın verdiği bir nimettir, bunu tabii ki en güzel şekilde değerlendiriyoruz.

Önceliğimiz Kuvars Mermer olarak devletimize ihracat ve istihdam yaparak katkı sağlamak.

İmalat olan çoğu sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzün de en önemli sıkıntısı olan

nitelikli usta bulmak. Genç neslimiz maalesef nasıl kolay para nasıl kazanırım derdinde. İşin sonunda bu zihniyette olan insanlarımız çoğu işsiz kalmaktadır. Emek vermeden zahmet yaşamadan gelir elde etmek imkansız. Gençlerimiz zengin insanlara bakıp onların hiçbir bedel ödemeden bulunduğu yerlere geldiğini zannediyorlar. Dünyanın en zengin insanların biyografisine bakabilirsiniz kimse kolay gelir elde etmemiştir.

Resmi verilere göre 2020 yılında Çin 1.354,857  Milyon Dolar, İtalya 594.716 Milyon Dolar Türkiye 516.060 Milyon Dolar mermer ihracatı yaptı. Yakın tarihte ihracata en fazla mermer gönderen Türkiye idi. Bizler savaşçı ve girişken  milletiz. Fakat zamanla bulunduğumuz konumu koruyamama problemimiz var. Bunun üstesinden eğitimlerden ve tecrübeli büyüklerimizden istifade edip gelmemiz gerekiyor. Biz Türk mermerinin ihracatını artırmak için gerek STK’larla iletişim halinde olup, gerekse yeni nesil genç meslektaşlarımızla bir araya gelip rekabet savaşını kenara koyup, kendimizi daha donanımlı hale getirip dünya da mermer ihracatını birinci sıraya almak için adımlar attık. Devamını getirmek için de elimizden gelen tüm gayret ve çabayı yeni nesil meslektaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Güzel sonuçlar elbette elde ettik. Daha güzel sonuçları görmek istiyoruz. Evet bir şeyi başlattık sonuç aldık ama tabiri mümkünse sıfırdı bir oldu neden daha fazla olmasın.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll