ATSO'ya Yeşil Bina SertifikasıTurkuaz Gazetesi

15 Ağustos 2022 - 00:33

Relieve generates rolex replica watches more practical .

ATSO’ya Yeşil Bina Sertifikası

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da olan Building Research Establishment Global’den (BREEAM) Outstanding (sıradışı) seviyesinde yeşil bina sertifikasını alan Türkiye’deki tek oda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası oldu.

ATSO’ya Yeşil Bina Sertifikası

Jeotermalle ısınan, güneş enerjisi santrali ile kendi elektriğini üreten hizmet binasında, yağmursuyu geri dönüşüm sistemini kurarak Yeşil Bina Sertifikası için gerekli tüm altyapıyı tamamlayan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serteser konu hakkında açıklama yaptı. Serteser “ Afyonkarahisar Ticaret Ve Sanayi Odası olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonun da en üst düzeydeki Yeşil Bina sertifikasını aldık.  Oda ve Borsa camiası içinde, bu çalışmayı yapıp yeşil bina sertifikası alan ilk oda biziz. İnanıyorum ki diğer oda arkadaşlarımızda bizleri örnek alarak onlarda bu sertifikaya en kısa zamanda kavuşmanın sevincini bizim gibi yaşarlar’’ dedi.

Serteser müracaat aşamasını anlatırken şunları söyledi: “ Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılı Çevre ve Enerji Altyapı Mali Destek Programı çerçevesinde hazırlanan “ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor” başlıklı proje kabul edildikten sonra, merkezi İngiltere’nin başkentinde olan BREEAM’e başvuruda bulunduk. BREEAM’in ATSO hizmet binası ve çevresi için belirlediği kıstasları birebir yerine getiren ATSO, yaklaşık 2 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazandı” dedi.

Afyonkarahisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, düzenlediği basın toplantısında dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra insanların evlere çekildiği zor bir sürecin yaşandığını, bu süreç atlatılırken “yeni normal” kavramı ile tanışıldığını dile getiren Serteser, şöyle devam etti:

“Yeni normalleşme sürecinde insanlarda çevre hakkındaki bilincin de öne çıkacağını düşünüyoruz. Hatırlayacağınız üzere oda, 2018 yılında TEMA Vakfı’na kurumsal üye olmuş ve çevre hakkındaki duyarlılığını ortaya koymuştu. BREEAM verilerine göre dünyada 590 bin 590, Türkiye’de ise 70 bina Yeşil Bina sertifikasına sahip, Afyonkarahisar’da bu listede yerini aldı.

BREEAM sertifikasının amacı bir binanın ne kadar çevreye duyarlı olduğunun standartlar doğrultusunda değerlendirilmesinin yapılmasıdır.

Var olan binalar (BREEAM In-Use) değerlemecisi proje süresince bina ekibi ile çalışmakta ve enerji, su, malzeme, atık, sağlık ve iç hava kalitesi, kirlilik, ulaşım, arazi kullanımı ve ekoloji konularında gerekli değerlendirmeleri yapmaktadırlar. Değerlendirmenin ardından her kriterdeki hedefleri tespit edip binanın bu kriterlere uygunluğunu ortaya koymakta ve standartların altında kalan konuları iyileştirmeye çalışmaktadır’’ açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sperrmüll